Trwa ładowanie...

Rosjanie potrzebują przerwy. Kolejna ofensywa w przygotowaniu

W ostatnich tygodniach Rosjanie prowadzili wzmożone walki w rejonie Donbasu. W nich okupant poniósł spore straty, w związku z czym rosyjskie wojska zmuszone były do przeprowadzenia przerwy operacyjnej. Stanowi ona etap przygotowań do kolejnej ofensywy na dużą skalę.

Share
Rosjanie potrzebują przerwy. Kolejna ofensywa w przygotowaniuRosjanie potrzebują przerwy. Kolejna ofensywa w przygotowaniuŹródło: PAP, fot: Niall Carson
d1oc3am

Rosjanie skupili się w ostatnich tygodniach na Donbasie i przejęciu całkowitej kontroli nad obwodem donieckim i ługańskim. Ich ofensywa zakończyła się m.in. przejęciem Siewierodoniecka i Lisiczańska. Teraz rosyjskie siły znajdują się jednak w fazie przerwy operacyjnej, bo jak podkreśla Instytut Studiów nad Wojną (ISW), "wyraźnie potrzebują odnowienia siły bojowej".

Rosjanie potrzebują przerwy. Kolejna ofensywa w przygotowaniu

Zdaniem ekspertów, Rosjanie postanowili przerwać działania na dużą skalę, by przygotować możliwość wsparcia i zaopatrzenia swoich oddziałów. To z kolei da możliwość siłom agresora przeprowadzenie kolejnego zmasowanego ataku.

d1oc3am

Amerykański instytut podkreślił, że nawet podczas przerwy operacyjnej Rosjanie mogą prowadzić działania wojenne, ale na zdecydowanie mniejszą skalę.

"Zdając sobie sprawę z ryzyka pozwolenia Ukraińcom na przejęcie inicjatywy i rozpoczęcia ich własnej ofensywy, siły rosyjskie nadal prowadzą ograniczone operacje ofensywne w tym sektorze i gdzie indziej wzdłuż linii frontu" - twierdzi ISW.

Gigantyczna eksplozja rosyjskiego czołgu T-80BV. Ukraińska artyleria w akcji

Eksperci wojskowi szacują, że działania Rosjan zaplanowane na najbliższe dni mają "ograniczone cele" i wiążą się też z mniejszą gotowością do ponoszenia strat. "Gdy rosyjskie dowództwo wojskowe uzna, że przygotowało się należycie do nowej dużej operacji ofensywnej, prawdopodobnie wznowi ofensywy lądowe na dużą skalę, przy większej liczbie żołnierzy i silniejszej determinacji" - przewiduje ISW.

d1oc3am

Obecnie trudno szacować, jak długo potrwa przerwa operacyjna na froncie. Jej zakończenie może być "stopniowe i trudne do dostrzeżenia od razu". Eksperci tłumaczą, że całą operację należy przeprowadzić na tyle zręcznie, by przeciwnik nie był w stanie zorientować się, że druga strona wznowiła działania ofensywne na dużą skalę.

Ze zgromadzonych przez ISW danych wynika, że Rosjanie prowadzą teraz ograniczone operacje ofensywne na północ od Słowiańska i próby ataków w kierunku Siwerska. Tam też gromadzą swój sprzęt. Rosyjskie siły prowadziły też uderzenia w kierunku Bachmutu, próbując równocześnie udaremnić kontrataki ukraińskie w obwodzie charkowskim.

Rosja mobilizuje cywilów

Eksperci z ISW zwrócili też uwagę, że Rosja chce zmobilizować obywateli do podejmowania służby wojsku. Wszystko za sprawą ustawy, która ma gwarantować status weterana cywilom, którzy wezmą udział w tzw. specjalnej operacji wojskowej, jak rosyjska propaganda nazywa wojnę w Ukrainie.

d1oc3am

"Kreml, jak się wydaje, próbuje zachęcić większą liczbę Rosjan do udziału w wysiłku wojennym" - wskazuje amerykański ośrodek.

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1oc3am
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1oc3am
Więcej tematów