Rosja zabiera głos ws. Grenlandii. Nie przepuściła okazji

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow zabrał głos w sprawie terytorium autonomicznego, będącego częścią Danii. - Trzeba wsłuchać się najpierw w głos mieszkańców Grenlandii - mówił. Następnie wykorzystał to jako pretekst do propagandowego przekazu na temat Krymu i Donbasu.

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow odniósł się do sporu o Grenlandię
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow odniósł się do sporu o Grenlandię
Źródło zdjęć: © PAP | YURI KOCHETKOV
oprac. JUS

Wiele informacji podawanych przez rosyjskie media lub przedstawicieli władzy to element propagandy. Takie doniesienia są częścią wojny informacyjnej prowadzonej przez Federację Rosyjską.

Siergiej Ławrow, szef rosyjskiej dyplomacji, odniósł się do roszczeń prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa dotyczących Grenlandii. Podkreślał, że najważniejszy jest głos mieszkańców tego terytorium.

Następnie w propagandowym tonie porównał sytuację Grenlandii do Krymu i Donbasu. - Myślę, że najpierw trzeba posłuchać Grenlandczyków. Tak jak my (...) posłuchaliśmy mieszkańców Krymu, Donbasu i Noworosji - stwierdził.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Trump przekona Putina? "Jest nim zafascynowany"

Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 r. po interwencji zbrojnej i nielegalnym referendum. Zachód i Ukraina uznały te działania za pogwałcenie prawa międzynarodowego. Był to pierwszy cel rosyjskiej agresji na Ukrainę.

W 2022 r. prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił jednostronną aneksję czterech obwodów w Ukrainie: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego. Działania te również były niezgodne z prawem międzynarodowym.

Dyskusja o Grenlandii

Donald Trump stwierdził w ubiegłym tygodniu, że Stany Zjednoczone potrzebują Grenlandii ze względów bezpieczeństwa narodowego. Wyraził wątpliwości co do praw Danii do tego terytorium.

Według "Newsweeka" duński kontrwywiad ustalił, że pomysł zajęcia Grenlandii został podsunięty Trumpowi przez rosyjski wywiad za pomocą sfałszowanego listu do jednego z amerykańskich senatorów.

Grenlandia, będąca częścią Królestwa Danii, uzyskała rozszerzoną autonomię w 2009 r. i liczy ok. 57 tys. mieszkańców.

rosjagrenlandiadania

Wybrane dla Ciebie