Rosja uprzedziła USA przed wystrzeleniem "eksperymentalnej" rakiety
Rosja notyfikowała USA na krótko przed wystrzeleniem nowego, "eksperymentalnego" pocisku pośredniego zasięgu (IRBM) na Dniepr - powiedziała w czwartek wicerzeczniczka Pentagonu Sabrina Singh. Podkreśliła też, że groźby Putina pod adresem USA i innych państw nie odstraszą Ameryki od dalszej pomocy Ukrainie.
- Mogę potwierdzić, że Rosja wystrzeliła eksperymentalny pocisk balistyczny pośredniego zasięgu (IRBM) przeciwko Ukrainie. Był to pocisk oparty o konstrukcję pocisku balistycznego o zasięgu międzykontynentalnym (ICBM) RS-26 Rubież - powiedziała Singh podczas czwartkowego briefingu prasowego.
Dodała, że USA zostały notyfikowane przez Rosję za pośrednictwem kanałów redukcji ryzyka nuklearnego na krótko przed wystrzeleniem pocisku, choć odmówiła podania, kiedy to się stało.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przyszłość integracji UE. Eksperci o "cichej wojnie handlowej z USA"
Jednocześnie potwierdziła, że Waszyngton poinformował Ukrainę i sojuszników o spodziewanym ataku za pomocą eksperymentalnej rakiety typu IRBM. Sabrina Singh wyjaśniła, że rakieta była "eksperymentalna", bo było to jej pierwsze użycie na polu bitwy.
Groźby Putina nie powstrzymają USA
W nawiązaniu do słów Putina, że Rosja ma prawo do uderzeń na cele państw wspierających Ukrainę, Singh przekazała, że USA traktują te groźby poważnie, lecz te nie odwiodą ich od pomocy dla Ukrainy. Singh zauważyła również, że eskalacja konfliktu poprzez zaangażowanie wojsk z Korei Północnej to decyzja Rosji, na którą USA reagują.
W odniesieniu do doniesień "The Wall Street Journal" o rannym północnokoreańskim generale po ukraińskim ataku rakietami Storm Shadow, Singh stwierdziła, że Pentagon nadal analizuje te informacje. Choć nie ma dowodów na bezpośrednie działanie koreańskich żołnierzy w walkach, są uznawani za cele sił ukraińskich.