Trwa ładowanie...
d12c4pj
rosja

Rosja: uczeni rozcieńczają paliwo wodą

Rosja: eksperci z Rosyjskiej Akademii Nauk rozcieńczają paliwo wodą. To oszczędne i równie skuteczne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosja: uczeni rozcieńczają wodą paliwo wodą
Rosja: uczeni rozcieńczają wodą paliwo wodą (iStock.com)
d12c4pj

Rosja – rozcieńczanie paliwa wodą

Rosyjscy specjaliści z Połączonego Instytutu Wysokich Temperatur RAN odkryli jak należy mieszać paliwo z wodą, żeby otrzymana mieszania ulegała spalaniu. Ich zdaniem działanie to jest o znacznie bardziej efektywne niż wykorzystywanie paliwa w jego czystej postaci.

Rozcieńczanie paliwa – proces

Wiadomo, że podczas eksperymentu w charakterze głównej substancji eksperci zastosowali mieszaninę paliwa i wody powstałą na bazie n-heptanu z bąbelkami tleny i substancją powierzchniowo czynną. Badania ukazały, że dobrze palą się nie tylko mieszaniny węglowodorów lecz również emulsje, w których woda stanowi 95% objętości oraz 87% masy.
Należy jednak podkreślić, że taki wynik uzyskano z pomocą dodania specjalnych substancji powierzchniowo czynnych. W innym wypadku zbyt duża ilość wody mogłaby zgasić płomień. Wspomniane substancje miały za zadanie izolować obszary spalania, od tych, z kroplami wody. Umożliwiło to spalanie przy dużym masowym udziale wody.

Opinie ekspertów

Zdaniem ekspertów dodanie wody do paliwa pomaga utrzymać optymalne parametry cylindrów silnika spalinowego. Nie obniża również jego sprawności. Warto podkreślić, że według rosyjskich specjalistów spalanie części paliwa w urządzeniach jest mało skuteczne i marnowane na ochładzanie silników, co w efekcie prowadzi do zbytnie zużycia paliwa. Rozcieńczanie go wodą pomogłoby uniknąć tego problemu.

d12c4pj

Podziel się opinią

Share

d12c4pj

d12c4pj
Więcej tematów