Ta broń paraliżowała Ukrainę. Kreml idzie na całość [RELACJA NA ŻYWO]
RELACJA ZAKOŃCZONA

Ta broń paraliżowała Ukrainę. Kreml idzie na całość [RELACJA NA ŻYWO]

Zacieśnia się współpraca Rosji i Iranu.
Zacieśnia się współpraca Rosji i Iranu.
Źródło zdjęć: © East News | SalamPix/ABACA
Sylwia Bagińska
04.02.2023 22:29, aktualizacja: 05.02.2023 23:16

Niedziela to 346. dzień rosyjskiej inwazji Moskwy na Ukrainę. "The Wall Street Journal" donosi, że Rosja i Iran planują zbudować w Tatarstanie fabrykę dronów Shaded-136. W opinii dziennika, irańskie delegacja odwiedziła już miejsce, gdzie zakład miałby stanąć. Rozmówcy "WSJ" twierdzą, że Moskwa i Teheran pracują obecnie nad ulepszeniem tej śmiercionośnej broni. Docelowo, w ciągu kilku lat, ma zostać wyprodukowanych nawet 6 tysięcy tych maszyn. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
  • Władze w Kijowie spodziewają się, że w lutym dojdzie do kolejnej ofensywy rosyjskich wojsk. Ołeksij Reznikow zaznaczył, że Rosjanie "lubią symbole", a w tym miesiącu minie rok od rozpoczęcia ich brutalnej inwazji w Ukrainie. Armia "jest gotowa" - podkreślił w niedzielę ukraiński minister obrony.
  • Reznikow zabrał też głos ws. spekulacji, że może opuścić swoje stanowisko, o czym szeroko informowały w niedzielę ukraińskie media. - Decyzję o tym, czy dalej mam być ministrem obrony czy też nie, podejmuje jedna osoba: zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski - powiedział Reznikow. Dodał, że "żaden urzędnik nie zajmuje stołka na zawsze".
  • "Pod Moskwą znajduje się tajne Metro-2. Tą drogą Putin może uciec, jeśli zrobi się niebezpiecznie"informuje fiński serwis Tekniikka&Talous. Podziemne tunele w stolicy Rosji łączą najważniejsze ośrodki władzy. Ich istnienie w 1991 roku potwierdził raport Departamentu Obrony USA.
  • To pierwsza wojna w Europie, w której osoby LGBT+ otwarcie mówią: "my też jesteśmy na froncie". Oleksandr, Alex, Borys i Maksym walczą nie tylko o wolną Ukrainę, ale też o równość dla swojej społeczności. - Chcemy państwa, w którym znajdzie się dla nas miejsce - mówią w rozmowach z WP.
  • Po tym, jak Gerard Depardieu udzielił wywiadu niemieckiemu dziennikowi, gruchnęła informacja, jakoby aktor wrócił do Francji i prosił władze swojego kraju o azyl. Jak się okazuje, część mediów najprawdopodobniej błędnie przetłumaczyła wypowiedź Francuza. W oryginalnej rozmowie takie stwierdzenie nie padło; co więcej, aktor podkreślił w niej, że "nadal jest Rosjaninem".
Relacja zakończona

Kreml idzie na całość. Śledź naszą relację na żywo z wydarzeń w Ukrainie.

Szef frakcji parlamentarnej prezydenckiej partii Sługa Narodu David Arakhamia potwierdził w niedzielę, że dotychczasowy szef wywiadu wojskowego Kyryło Budanow zastąpi Ołeksija Reznikowa na stanowisku ministra obrony Ukrainy. Reznikow obejmie resort ds. strategicznych gałęzi gospodarki. 

Kopanie wzmocnień i okopów przes ukraińskie siły w okolicach Bachmutu. 


Analitycy alarmowali, że Rosjanie zdobywali w ostatnim czasie w tym rejonie nowe tereny. 

Ciąg dalszy:


Warto, wobec doniesień "Financial Times", zwrócić uwagę na niedzielne słowa Wołodymyra Zełenskiego z jego wieczornego wystąpienia.


- Jest już wiele doniesień mówiących o tym, że okupanci chcą zrobić w lutym coś symbolicznego. Próbować odrobić ubiegłoroczne porażki. Widzimy ten wzmożony nacisk na różnych kierunkach frontu, a także nacisk w polu informacyjnym - mówił Zełenski.

Pełnoskalowe uderzenie Rosji za 10 dni?


„Financial  Times” pisze, powołując się na anonimowego doradcę armii ukraińskiej, że Kijów otrzymał „bardzo wiarygodne informacje wywiadowcze o zamiarach Rosji”. Mówią one o rozpoczęciu nowej ofensywy na pełną skalę w ciągu 10 dni.  


Celem, zdaniem ekspertów, miałaby być zachodnia część obwodu ługańskiego Krzeminna i Łyman. Według lokalnych urzędników i zachodnich analityków Rosja od kilku tygodni gromadzi wojska w tym kierunku. W tym samym czasie Moskwa buduje swoje  siły na południu obwodu donieckiego - wskazuje "FT". 

Obraz
© PAP
Pilne

Mimo późnej pory nie ustaje giełda nazwisk w perspektywie rządowych zmian. 


Na Telegramie szef frakcji "Sługa Narodu" przedstawił prawdopodobną listę zmian na kluczowych stanowiskach kilkuinstytucji. Dawid Arachamia wskazał, że:


- generał Kyryło Budanow zastąpi Ołeksija Reznikowa w MON;

- Ihor Kłymenko z Służby Bezpieczeństwa Ukrainy przejdzie do MSW;

- Wasyl Maluk obejmie wspomnianą SBU;

- Z kolei Raznikow zastąpi ministra ds. strategicznych gałęzi przemysłu Pawło Riabikina.


Arachamia w swoim wpisie podkreślał, że zmiany są "logiczne". "Wróg przygotowuje się do natarcia. Przygotowujemy się do obrony i powrotu własności" - zakończył wpis.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował wideo podsumowujące efekty niedzielnych ataków Rosjan - m.in. w Charkowie, gdzie rannych zostało co najmnie pięć osób.

Ciąg dalszy: 


W ukraińskim rządzie dymisji prawdopodobnie będzie więcej. Bazuhła poinformowała, że jej partia, "Sługa Narodu", będzie także głosowała za odwołanie ministra Pawło Riabikina - od 2021 minister ds. strategicznych gałęzi przemysłu. 


Ma go zastąpić wspominany już Raznikow - podaje Interfax-Ukraina, powołując się na źródło w partii prezydenckiej.

Na kolejnym posiedzeniu Rady Najwyższej rozpatrzona zostanie kwestia odwołania Ołeksija Reznikowa ze stanowiska szefa Ministerstwa Obrony Ukrainy - przekazała parlamentarzystka Marana Bezuhła z partii "Sluga Narodu". 


Wiele wskazuje na to, że zastąpi go szef Głównego Zarządu Wywiadu Kyryło Budanow.

Obraz
© PAP

W wieczornym wystąpieniu Zełenski przyznał także, że "rośnie presja" w Donbasie, zarówno, jeśli chodzi o działania militarne, jak i dezinformacyjne Rosji. 


Prezydent Ukrainy podkreslił, że najbliższy tydzień jest ważny i konieczne jest szybkie wzmacnianie ukraińskich sił. - Będą decyzje, planowane są negocjacje - powiedział.

Wedle rosyjskiej propagandy "operacja specjalna" idzie zgodnie z planem, a Kreml panuje nad sytuacją i na froncie, i w kraju. Niemal każdy, kto się z tym nie zgadza, trafia za kratki. W ten sposób władza stara się tłumić wszelkie głosy krytyki - i to skutecznie, bo mimo spadającego poparcia dla wojny obywatele nie podnoszą głów

Zełenski poinformował o nowych sankcjach nałożonych na Rosję i znajdujące się na jej terenie firmy. Chodzi o 200 podmiotów w tym rządowy Rosatom.


- Dziś kolejny krok w sankcach wobec państwa  terrorystycznego. Decyzja Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w sprawie sankcji wobec rosyjskiego przemysłu jądrowego została wprowadzona w życie. To nie ostatnia decyzja, która dotyczy tego sektora. Sensem naszych działań jest także wsparcie starań dyplomatów o rozszerzenie globalnych sankcji na tę część rosyjskiej machiny agresji - powiedział w niedzielę.

Obraz
© GETTY

Wszystkie najważniejsze rosyjskie agencje i portale informują o budowie bariery elektronicznej na granicy z obwodem kaliningradzkim. Rzecznik Straży Granicznej Anna Michalska przekazała w niedzielę Polskiej Agencji Prasowej, że prace nad nią powinny się zacząc w marcu. 

Ciąg dalszy:


 

Ukraiński sztab donosi także, że w ciągu doby wojska rosyjskie przeprowadziły cztery ataki rakietowe, w  tym dwa na infrastrukturę cywilną w Charkowie. W komunikacie odnotowano, że Rosjanie przeprowadzili ponad 40 ostrzałów z wyrzutni wieloprowadnicowych, a celem były m.in. obiekty cywilne w Chersoniu. Są zabici i ranni.


Wojska rosyjskie utrzymują obecność przy północnych granicach Ukrainy, w tym na terytorium Białorusi. Strona ukraińska nie zaobserwowała tam jednak zgrupowań uderzeniowych.


Rosjanie kontynuowali ostrzały wzdłuż linii frontu, a także  ostrzeliwali północne obwody graniczące z Rosją - sumski i czernihowski.


Lotnictwo ukraińskie w ciągu doby przeprowadziło dziewięć ataków na miejsca koncentracji rosyjskich wojsk, a siły rakietowe i artyleria poraziły dwa rejony skupienia wojsk oraz magazyn amunicji.

Obraz
© MON Rosji

Ciąg dalszy:


Sztab informuje także, że wojska rosyjskie podejmują działania ofensywne na pięciu kierunkach na wschodzie Ukrainy. 


„Główne wysiłki przeciwnik koncentruje na działaniach ofensywnych na kierunkach kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i nowopawłowskim” – poinformował sztab w komunikacie zamieszczonym na Facebooku.

W niedzielnym podsumowaniu ukraiński sztab generalny informuje, że w mieście Tokmak w obwodzie zaporoskim wojska rosyjskie siłą wypędzają cywilów z ich domów. Ich miejsce mają zająć lokalni kolaboranci. 


Właścicielom nakazuje się opuścić domy i wyjść na ulicę. 

Rosjanie palą ukraińskie książki na okupowanych — informuje Centrum Narodowego Oporu w Ukrainie.  


Książki są usuwane z zasobów bibliotek ogólnych i szkolnych. W Rowenkach w obwodzie ługańskim zarejestrowano przypadki masowego palenia literatury ukraińskiej w lokalnych kotłowniach. 

Szef MON Ukrainy ocenił, że Rosja nie zastosuje wobec Ukrainy broni jądrowej.


- Takie ryzyko stale istnieje, ale ja za każdym razem zadaję sobie  pytanie: gdyby oni chcieli ją zastosować, to w jakim celu? Niby jest to  zrozumiałe – po to, by zmusić nas do padnięcia na kolana i wstrzymać zachodnią pomoc. Jednak za każdym razem, gdy Rosjanie robią coś wyjątkowo strasznego – jak Bucza, Irpień, Mariupol – Zachód zaczyna pomagać nam jeszcze bardziej, bo partnerzy rozumieją, że Rosjan trzeba  zatrzymać – oświadczył Reznikow.

Państwowa Służba Graniczna pokazała, jak bliscy witali swojego bliskiego - obrońcę Gostomela, który wczoraj wrócił z niewoli. 

Papież Franciszek powiedział w niedzielę dziennikarzom, że jest gotów spotkać się z prezydentami Ukrainy i Rosji, Wołodymyrem Zełenskim i Władimirem  Putinem. Wyjaśnił, że nie pojechał dotąd do Kijowa, ponieważ nie ma możliwości udania się również do Moskwy.


Franciszek mówił o tym podczas konferencji prasowej w samolocie lecącym ze stolicy Sudanu Południowego Dżuby do Rzymu. Papież oświadczył: Jestem otwarty na spotkanie z dwoma prezydentami,  Ukrainy i Rosji. - Jeśli nie pojechałem do Kijowa, to dlatego, że niemożliwa była podróż do Moskwy - dodał.


Przypomniał, że już drugiego dnia wojny udał się do ambasady Rosji  przy Stolicy Apostolskiej. Jak dodał, poszedł tam, by powiedzieć, że chce jechać do Moskwy i rozmawiać z Putinem.

Obraz
© PAP
Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także