Trwa ładowanie...

Rosja prowadzi tajne negocjacje ws. zaawansowanych rakiet

Rosja, za pośrednictwem Iranu, prowadzi tajne negocjacje z jemeńskimi rebeliantami Houthi w sprawie przekazania im zaawansowanych rakiet przeciwokrętowych - podaje Reuters, który powołuje się na swoje źródła. Chodzi o kilkadziesiąt naddźwiękowych pocisków Jachont, znanych również jako P-800 Oniks.

Rosja prowadzi tajne negocjacje ws. zaawansowanych rakietRosja prowadzi tajne negocjacje ws. zaawansowanych rakietŹródło: TASS
d109f57
d109f57

Agencja powołuje się na informacje otrzymane aż od siedmiu informatorów. Rosja nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie przekazania rakiet, które - jak twierdzą eksperci - umożliwiłyby grupie bojowników dokładniejsze atakowanie statków handlowych na Morzu Czerwonym i zwiększyłyby zagrożenie dla amerykańskich i europejskich okrętów wojennych, które ich bronią.

Iran w charakterze pośrednika

Fakt współpracy potwierdza pogłębiające się więzi Teheranu z Moskwą. W lipcu "Wall Street Journal" poinformował, że Rosja rozważa wysłanie pocisków. Rola Iranu jako pośrednika nie była wcześniej zgłaszana.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Krwawy szturm na pozycję Rosjan. Nagranie z piekła frontu

Huti od listopada zeszłego roku przeprowadzają liczne ataki za pomocą dronów i rakiet na statki poruszające się po kluczowych szlakach żeglugowych Morza Czerwonego. Bojownicy w ten sposób okazują poparcie dla Palestyńczyków walczących z Izraelem.

d109f57

Jemeński ruch zatopił co najmniej dwa statki, a jeden przejął, co zakłóciło światowy handel morski, zmuszając firmy żeglugowe do zmiany kierunku transportu ładunków, a także - według źródeł branżowych - podniosło koszty ubezpieczenia statków pływających po Morzu Czerwonym.

W odpowiedzi Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zaatakowały pozycje Huti, ale nie udało im się powstrzymać ataków tej grupy. Jak przypomina Reuters, rakiety Jachont uznawane są za jedne z najnowocześniejszych pocisków przeciwokrętowych na świecie. Lecą tuż nad powierzchnią z prędkością naddźwiękową co znacznie utrudnia ich przechwycenie.

"Załoga z Rosji" i "Rosjanie na pokładzie"

Tymczasem według agencji Bloomberg, dotychczas rebelianci zaatakowali większość statków handlowych przewożących głównie rosyjskie towary. Na początku roku obiecali, że nie będą atakować rosyjskich i chińskich statków. Jednak z 83 statków dotkniętych atakami na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej od listopada ubiegłego roku 19 proc. opuściło rosyjskie porty. Wszystkie statki zaatakowane przez bojowników to tankowce i kontenerowce.

Jak wyjaśnia Bloomberg, Huti nie strzelali do statków pływających pod rosyjską banderą, ale atakowali statki z marynarzami – obywatelami Federacji Rosyjskiej. Co więcej, przed atakiem wiele statków transmitowało sygnały satelitarne "załoga z Rosji" i "Rosjanie na pokładzie".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d109f57
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d109f57
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj