Rosja blokuje zachodnie media. Polscy nadawcy również na długiej liście
Rosja odpowiedziała Unii Europejskiej na zakaz wobec kilku rosyjskich nadawców. Rosyjskie MSZ zakazało nadawania 81 europejskim mediom na swoim terytorium. Zablokowane zostały takie media jak m.in. portal Politico, niemiecki "Der Spiegel". Polscy nadawcy również znaleźli się na liście.
26.06.2024 17:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Reuters przekazał, że Rosja pozbawiła swoich obywateli dostępu do 81 unijnych mediów. Jest to reakcja na decyzję Unii Europejskiej o zawieszeniu czterech rosyjskich nadawców. Wspólnota uznała je za narzędzie propagandowe Kremla. Voice of Europe, Ria Novosti, Rossijskaja Gazieta i Izwiestia trafiły na listę mediów z zakazem nadawania na terytorium Unii Europejskiej.
Wiaczesław Wołodin, przewodniczący niższej izby parlamentu Dumy Państwowej, powiedział w maju, że posunięcie UE pokazało, że Zachód nie akceptuje żadnego alternatywnego punktu widzenia i niszczy wolność słowa.
Rosja blokuje europejskie media
Rosyjskie MSZ we wtorek opublikowało listę objętych zakazem mediów. Zawiera ona 81 pozycji z 25 państw członkowskich UE oraz mediów ogólnoeuropejskich. Kreml zarzuca im "systematyczne rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji" na temat wojny w Ukrainie, nazywanej "specjalną operacją wojskową".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Federacja Rosyjska wielokrotnie ostrzegała na różnych szczeblach, że politycznie motywowane prześladowania krajowych dziennikarzy i nieuzasadnione zakazy nadawania rosyjskim mediom w UE nie pozostaną bez odpowiedzi (...). Mimo to Bruksela i stolice krajów bloku wolały podążać drogą eskalacji, zmuszając Moskwę do przyjęcia lustrzanych i proporcjonalnych środków zaradczych" - czytamy w komunikacie. Rozporządzenie weszło w życie od razu we wtorek.
Rosja oznajmiła, że dokona przeglądu swojego zakazu, jeśli UE zniesie ograniczenia nałożone na RIA, Izwiestię i gazetę Rossijskaja Gazieta, które określiła jako rosyjskie media.
Na liście zablokowanych nadawać znały się takie tytuły jak; francuska Agence France-Presse (AFP), Politico, czy niemiecki "Der Spiegel". Polskie media również znalazły się na liście. W Rosji zakazano nadawania telewizji Biełsat oraz dystrybucji treści magazynu "Nowa Polska" (novayapolsha.eu, novayapolsha.com, novayapolsha.pl).
UE chciało potępić decyzję. Węgrzy odmiennego zdania
Unia Europejska usiłowała przedstawić wspólne stanowisko całej wspólnoty, które potępiałoby ruch Rosji. Jednak w kontrze stanęły Węgry. Budapeszt nie zgodził się na jednogłośną deklarację, przez co oświadczenie wydał szef unijnej dyplomacji.
- Unia Europejska potępia decyzję rosyjskich władz o zakazie dla ponad 80 mediów europejskich i ocenia jako całkowicie bezzasadną. Decyzja ta jeszcze bardziej ogranicza dostęp do bezpłatnej i niezależnej informacji oraz pogłębia i tak już ostrą cenzurę mediów w Rosji - oświadczył Josep Borrell, podkreślając, że objęte blokadą media "działają według zasad i standardów dziennikarskich". Stanowisko Borella poparło 26 państw członkowskich UE.
Źródło: Reuters