Trwa ładowanie...

Rok szkolny 2023/24. Rekrutacja do szkół średnich. MEiN wydało komunikat

W połowie maja rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Minął termin składania wniosków o przyjęcie do szkół, które następnie muszą zostać uzupełnione o świadectwa szkolne i wyniki egzaminów ósmoklasisty. Uczniowie mają na to czas do 10 lipca. Co w przypadku, gdy nie zostaną oni przyjęci do wybranej szkoły? Ministerstwo Edukacji i Nauki przypomniało najważniejsze informacje.

Rekrutacja do szkół średnich na rok szkolny 2023/24. Ważny komunikat MEiNRekrutacja do szkół średnich na rok szkolny 2023/24. Ważny komunikat MEiNŹródło: PAP, fot: Wojciech Pacewicz
d2huorm
d2huorm

"Ministerstwo Edukacji i Nauki przypomina, że każdy uczeń do ukończenia 18 roku życia podlega obowiązkowi nauki i ma zapewnione miejsce realizacji tego obowiązku w publicznej szkole ponadpodstawowej" - poinformowało MEiN w komunikacie, opublikowanym w internecie.

Rok szkolny 2023/2024. To ważne informacje dla uczniów i rodziców

Jak wynika z przepisów Prawa oświatowego, zapewnienie miejsca kształcenia dla niepełnoletnich uczniów leży po stronie gmin, powiatów bądź samorządów województwa. To jedno z własnych zadań oświatowych wskazanych okręgów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuczna inteligencja w szkolnictwie - czy będzie wykorzystywana przez uczniów i nauczycieli?

W tym celu Rady powiatowe ustalają sieć publicznych szkół ponadpodstawowych. O ich liczbie oraz liczbie miejsc w poszczególnych oddziałach decyduje właściwy organ, prowadzący szkołę. Do jego zadań należą również działania, podejmowane w czasie trwania rekrutacji oraz rekrutacji uzupełniających - w tym zwiększenie liczby miejsc, dostępnych w szkołach ponadpodstawowych.

d2huorm

Rekrutacja 2023. Co w przypadku, gdy uczeń nie dostanie się do wymarzonej szkoły?

MEiN w wystosowanym komunikacie, dotyczącym zasad przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2023/2024, przypomniało, że uczniowie mają prawo do złożenia dokumentów do maksymalnie trzech szkół średnich (chyba że właściwe organy zdecydują inaczej).

Uczeń, który w rekrutacji podstawowej nie zostanie przyjęty do żadnej ze wskazanych przez siebie szkół, zostanie objęty rekrutacją uzupełniającą. "Postępowanie uzupełniające przeprowadza się do wszystkich szkół na wszystkie wolne miejsca nieobsadzone w ramach postępowania rekrutacyjnego" - informuje MEiN.

Resort przypomina również, że uczniowie, którzy nie znajdą miejsca w szkole także po zakończeniu rekrutacji uzupełniającej, zostaną przyjęci do szkół, w których pozostały wolne miejsca. "W tym trybie kandydat może ubiegać się o przyjęcie do dowolnej szkoły ponadpodstawowej, w której są wolne miejsca".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2huorm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2huorm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj