Rok szkolny 2023/24. Rekrutacja do szkół średnich. MEiN wydało komunikat
W połowie maja rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Minął termin składania wniosków o przyjęcie do szkół, które następnie muszą zostać uzupełnione o świadectwa szkolne i wyniki egzaminów ósmoklasisty. Uczniowie mają na to czas do 10 lipca. Co w przypadku, gdy nie zostaną oni przyjęci do wybranej szkoły? Ministerstwo Edukacji i Nauki przypomniało najważniejsze informacje.
"Ministerstwo Edukacji i Nauki przypomina, że każdy uczeń do ukończenia 18 roku życia podlega obowiązkowi nauki i ma zapewnione miejsce realizacji tego obowiązku w publicznej szkole ponadpodstawowej" - poinformowało MEiN w komunikacie, opublikowanym w internecie.
Rok szkolny 2023/2024. To ważne informacje dla uczniów i rodziców
Jak wynika z przepisów Prawa oświatowego, zapewnienie miejsca kształcenia dla niepełnoletnich uczniów leży po stronie gmin, powiatów bądź samorządów województwa. To jedno z własnych zadań oświatowych wskazanych okręgów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W tym celu Rady powiatowe ustalają sieć publicznych szkół ponadpodstawowych. O ich liczbie oraz liczbie miejsc w poszczególnych oddziałach decyduje właściwy organ, prowadzący szkołę. Do jego zadań należą również działania, podejmowane w czasie trwania rekrutacji oraz rekrutacji uzupełniających - w tym zwiększenie liczby miejsc, dostępnych w szkołach ponadpodstawowych.
Rekrutacja 2023. Co w przypadku, gdy uczeń nie dostanie się do wymarzonej szkoły?
MEiN w wystosowanym komunikacie, dotyczącym zasad przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2023/2024, przypomniało, że uczniowie mają prawo do złożenia dokumentów do maksymalnie trzech szkół średnich (chyba że właściwe organy zdecydują inaczej).
Uczeń, który w rekrutacji podstawowej nie zostanie przyjęty do żadnej ze wskazanych przez siebie szkół, zostanie objęty rekrutacją uzupełniającą. "Postępowanie uzupełniające przeprowadza się do wszystkich szkół na wszystkie wolne miejsca nieobsadzone w ramach postępowania rekrutacyjnego" - informuje MEiN.
Resort przypomina również, że uczniowie, którzy nie znajdą miejsca w szkole także po zakończeniu rekrutacji uzupełniającej, zostaną przyjęci do szkół, w których pozostały wolne miejsca. "W tym trybie kandydat może ubiegać się o przyjęcie do dowolnej szkoły ponadpodstawowej, w której są wolne miejsca".