Rezolucja ONZ. Hamas zadowolony
Palestyński Hamas z zadowoleniem przyjął w piątek rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ wzywającą do "humanitarnego rozejmu". W dokumencie nie znalazło się potępienie zamachów palestyńskiego islamistycznego ruchu z 7 października.
28.10.2023 | aktual.: 28.10.2023 06:28
"Z zadowoleniem przyjmujemy uchwałę Zgromadzenia Ogólnego ONZ wzywającą do natychmiastowego humanitarnego zawieszenia broni i wzywamy do jej natychmiastowego wdrożenia w celu zapewnienia paliwa i pomocy humanitarnej ludności cywilnej" - napisał w komunikacie Hamas, który sprawuje władzę w Strefie Gazy.
Rezolucja ONZ
Wcześniej ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan określił jako "hańbę" głosowanie Zgromadzenia Ogólnego nad rezolucją.
- To czarny dzień dla ONZ i ludzkości - mówił Gilad Erdan. Jego zdaniem głosowanie pokazało, że większość społeczności międzynarodowej "woli wspierać nazi terrorystów zamiast Izrael".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polska się wstrzymała
Tekst rezolucji wzywa do "natychmiastowego, trwałego i podtrzymanego rozejmu humanitarnego, prowadzącego do przerwania walk", a także do szanowania zasad prawa międzynarodowego przez wszystkie strony, w tym do ochrony cywilów, szkół i szpitali. Państwa wezwały też do pozwolenia na dostarczenie pomocy humanitarnej.
Nie znalazło się w nim natomiast potępienie zamachów Hamasu z 7 października. Przedstawiciel Pakistanu, jednego z 22 państw zgłaszających rezolucję, tłumaczył, że takiego tekstu zabrakło, bo potępiony nie został z nazwy także Izrael, a to jego okupacja Palestyny stanowi "grzech pierworodny" i główną przyczynę konfliktu.
Wiele państw zachodnich, w tym również Polska, wstrzymało się od głosu. Powodem ich decyzji o wstrzymaniu się od głosy było uprzednie odrzucenie poprawki o potępieniu terroryzmu Hamasu oraz o wezwaniu do uwolnienia zakładników.
Jak rozłożyły się głosy podczas głosowania na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ:
- 120 krajów zagłosowało za rezolucją,
- 4 kraje w tym Stany Zjednoczone i Izrael, zagłosowały przeciwko niej,
- 45 krajów wstrzymało się od głosu - w tym Polska.