Wojna w Izraelu"Hańba". Ambasador Izraela grzmi po decyzji ONZ

"Hańba". Ambasador Izraela grzmi po decyzji ONZ

- Wstydźcie się! - mówił w piątek ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan, określając jako "hańbę" głosowanie Zgromadzenia Ogólnego nad rezolucją, która wzywa do "humanitarnego rozejmu", ale nie wspomina o Hamasie.

Gilad Erdan - ambasador Izraela przy ONZ
Gilad Erdan - ambasador Izraela przy ONZ
Źródło zdjęć: © Getty | Eduardo Munoz Alvarez
Rafał Mrowicki

28.10.2023 | aktual.: 17.01.2024 15:28

- To czarny dzień dla ONZ i ludzkości - mówił Erdan i zapewnił, że Izrael będzie w dalszym ciągu używać "wszelkich środków", którymi dysponuje, aby "uwolnić świat od zła, które reprezentuje Hamas" i "sprowadzić zakładników do domu".

Izrael o rezolucji ONZ

Zdaniem izraelskiego dyplomaty głosowanie pokazało, że większość społeczności międzynarodowej "woli wspierać nazi terrorystów zamiast Izraela".

Wcześniej w piątek Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, zainicjowaną przez państwa arabskie, wzywającą do "humanitarnego rozejmu" między Izraelem a palestyńskim Hamasem. To pierwszy dokument przyjęty przez ONZ w odpowiedzi na konflikt.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tekst wzywa do "natychmiastowego, trwałego i podtrzymanego rozejmu humanitarnego, prowadzącego do przerwania walk", a także do szanowania zasad prawa międzynarodowego przez wszystkie strony, w tym do ochrony cywilów, szkół i szpitali. Państwa wezwały też do pozwolenia na dostarczenie pomocy humanitarnej.

Nie znalazło się w nim natomiast potępienie zamachów Hamasu z 7 października. Przedstawiciel Pakistanu, jednego z 22 państw zgłaszających rezolucję, tłumaczył, że takiego tekstu zabrakło, bo potępiony nie został z nazwy także Izrael, a to jego okupacja Palestyny stanowi "grzech pierworodny" i główną przyczynę konfliktu.

Wiele państw zachodnich, w tym również Polska, wstrzymało się od głosu.

Powodem ich decyzji o wstrzymaniu się od głosy było uprzednie odrzucenie poprawki o potępieniu terroryzmu Hamasu oraz o wezwaniu do uwolnienia zakładników.

Jak rozłożyły się głosy podczas głosowania na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ:

  • 120 krajów zagłosowało za rezolucją,
  • 4 kraje, w tym Stany Zjednoczone i Izrael, zagłosowały przeciwko niej,
  • 45 krajów wstrzymało się od głosu - w tym Polska.

Czytaj także:

Źródło artykułu:PAP
izraelpalestynastrefa gazy
Wybrane dla Ciebie