Trwa ładowanie...

6,2 bilionów zł od Niemców. Premier zapowiada kolejny ruch rządu

- Skierujemy notę dyplomatyczną do Niemiec, wezwiemy ich procesu negocjacji - oświadczył w sobotę Mateusz Morawiecki. Premier stwierdził, że Polska będzie dochodzić zadośćuczynienia "na wszystkich forach i wszystkimi możliwymi ścieżkami". Chodzi o ponad 6 bilionów złotych.

Share
Na zdjęciu Na zdjęciu Źródło: Getty, fot: Dominika Zarzycka, Sean Gallup
d1y1gbx

- Sądzę i wierzę w to głęboko, że każdy rozsądny Polak, każdy, kto zna historię Polski, historię drugiej wojny światowej i to, co działo się po II wojnie, zdaje sobie sprawę z tego, że nie może być tak, żeby ofiara największych zbrodni niemieckich, czyli Rzeczypospolita Polska, nasi obywatele... - oświadczył Morawiecki w wywiadzie dla TVP3 Bydgoszcz,

- My straciliśmy w stosunku do naszego potencjału gospodarczego i liczby ludności najwięcej ludzi w wyniku mordów niemieckich, przede wszystkim niemieckich. W związku z tym jest dla mnie rzeczą oczywistą, że musimy się zadośćuczynienia domagać - mówił dalej premier Polski. Morawiecki wyraził następnie przekonanie, że jak więcej Polaków zapozna się z raportem, to zdadzą sobie z tego sprawę.

d1y1gbx

- Przede wszystkim trzeba wyjaśnić stan prawny. Nie było żadnego zrzeczenia się przez Polskę reparacji, żadnego zrzeczenia się odszkodowań. To sowiecki agent, ówczesny przywódca Polski Bolesław Bierut twierdził, że była jakaś uchwała Rady Ministrów. Podczas, gdy nie ma nigdzie, nie ma jej w dokumentach ONZ. Przede wszystkim, gdyby była jakaś uchwała, która miałaby mieć moc w prawie międzynarodowym publicznym, musiałby się tam znajdować. Nie ma jej i to trzeba wyklarować na samym początku - argumentował szef rządu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Reparacje dla Polski. Stanowcza reakcja Berlina, rzecznik MSZ odpowiada

Morawiecki podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby Polska mogła zrezygnować reparacji po tym, co zostało zaprezentowane w raporcie, wyliczone w sposób bardzo konserwatywny i ze wsparciem ogromnego zespołu badaczy, naukowców, analityków, specjalistów z bardzo wielu dziedzin.

d1y1gbx

Premier wskazał, że aby relacje z Niemcami były wzorcowe, znakomite, potrzebujemy zadośćuczynienia, ponieważ bez niego zawsze gigantyczna niesprawiedliwość będzie wisiała w powietrzu między narodem polskim i niemieckim.

Premier odpowiedział także na pytanie, co będzie dalej się działo w związku z ogłoszonym raportem o stratach poniesionych przez Polskę. - Skierujemy notę dyplomatyczną do Niemiec. Wezwiemy ich do procesu negocjacji. Będziemy dochodzić tego na wszystkich możliwych forach, wszystkimi możliwymi ścieżkami. Będziemy też w najbliższych miesiącach, kwartałach, latach bardzo mocno nagłaśniać cały raport i wszystko, co się tam znajduje - zapowiedział.

Premier podkreślił, że "mówimy o milionach ludzi, bilionach strat. Za każdą liczbą ofiar, za każdym straconym człowiekiem - tu, w Bydgoszczy i w całej Polsce - kryje się osobisty dramat, indywidulana tragedia rodzinna. I o tym też pamiętajmy, że to nie jest statystyka, to nie są tylko liczby, to są ludzkie tragedie".

Reparacje dla Polski. 6 bilionów złotych

Na Zamku Królewskim w Warszawie w czwartek zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Podano, że ogólna kwota strat Polski to 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów zł, co w przeliczeniu daje 1 bilion 532 miliardy 170 milionów dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1y1gbx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1y1gbx
Więcej tematów