Rekordowe wyzwania dla GOPR. 2 550 wypraw w 2022 roku
W zeszłym roku ratownicy z GOPR przeprowadzili rekordową liczbę akcji ratowniczych, wyruszając na pomoc 2550 razy i udzielając pomocy 2699 poszkodowanym. Prezes zarządu głównego GOPR, Paweł Konieczny, poinformował, że 50 osób zginęło.
- W 2022 roku nasi ratownicy przeprowadzili rekordową liczbą działań w górach. W sumie na pomoc wyruszaliśmy w góry aż 2550 razy. W większości były to wypadki w tzw. terenie górskim otwartym, ale prowadziliśmy również m.in. 402 akcje poszukiwawcze oraz 3 akcje ratunkowe w jaskiniach. Niestety w zeszłym roku góry upomniały się o życie 50 osób – powiedział PAP Konieczny.
Z danych GOPR wynika, że w ostatnich latach notuje się rosnącą liczbę akcji ratunkowych w górach. W 2021 roku ratownicy GOPR wyruszyli na pomoc 2 tys. 494 razy, podczas gdy w 2020 roku liczba ta wyniosła 1 tys. 880.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
GOPR nie ogranicza swojej pomocy tylko do turystów
Ratownicy z GOPR działają w kilku regionach i udzielają pomocy w górskich obszarach takich jak Beskidy, Bieszczady, Jura Krakowsko-Częstochowska, Karkonosze, Sudety, Pieniny i Gorce. GOPR nie ogranicza swojej pomocy tylko do turystów, ale także udziela wsparcia medycznego mieszkańcom trudno dostępnych rejonów górskich.
- Prowadzimy wiele akcji ratunkowych, gdzie poszkodowanymi są mieszkańcy obszarów górskich. To może być starsza pani z demencją, która opuściła dom w niewiadomym kierunku; grzybiarz, który zabłądził czy pracownik leśny który doznał wypadku – podsumował prezes GOPR.
W Polsce tylko GOPR i TOPR posiadają uprawnienia do prowadzenia prawnie uznanych działań ratunkowych i poszukiwawczych w górach. (PAP)