Referendum 2023. Kiedy wyniki? Prawo nie rozstrzyga tej kwestii
W niedzielę 15 października, w dniu wyborów parlamentarnych, odbędzie się w Polsce ogólnokrajowe referendum. Głosowanie potrwa od 7:00 do 21:00. Kiedy do wiadomości publicznej trafią jego oficjalne wyniki?
Organizację oraz przebieg referendum reguluje Ustawa o referendum ogólnokrajowym, oraz Konstytucja RP. Zgodnie z jej zapisami, by głosowanie było wiążące, musi wziąć w nim udział ponad połowa uprawnionych wyborców. Kiedy poznamy wynik referendum?
Referendum 2023. Wyniki. Ich ustalenie to wieloetapowy proces
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, głosowanie w referendum, które odbędzie się 15 października, będzie możliwe w godzinach otwarcia lokali wyborczych, czyli od 7:00 do 21:00. Niezwłocznie po ich zamknięciu, czyli zakończeniu głosowania, obwodowa komisja wyborcza ustali liczbę niewykorzystanych kart. Po otwarciu urn wyborczych, komisja liczy wyjęte z nich karty do głosowania, przy czym nie bierze pod uwagę kart całkowicie przedartych. Jak informuje art. 22 pkt 4 Ustawy o referendum "komisja obwodowa na podstawie liczby kart ważnych, wyjętych z urny, ustala liczbę osób, które wzięły udział w referendum".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po obliczeniu liczby ważnych kart referendalnych, komisja obwodowa ustala wyniki głosowania w obwodzie, przy czym w przypadku, gdy sprawie poddana jest więcej niż jedna kwestia, wyniki ustala się oddzielnie dla każdego z pytań.
Wszystkie informacje o wyborach 2023 znajdziesz TUTAJ.
Kiedy przekazywane są wyniki referendum ze wszystkich obwodów? Jak wskazuje Ustawa o referendum, "niezwłocznie po otrzymaniu od komisji obwodowych protokołów głosowania komisarz wyborczy dokonuje sprawdzenia prawidłowości ustalenia wyników głosowania we wszystkich obwodach". Oznacza to, że przepisy nie określają odgórnego terminu, w którym wyniki referendum muszą zostać przekazane do wiadomości publicznej.
Referendum 2023. Na jakie pytania odpowiedzą wyborcy?
Zgodnie z decyzją Sejmu, w czasie referendum ogólnopolskiego, Polacy odpowiedzą na cztery pytania. Ich treść została przedstawiona w połowie sierpnia przez polityków Prawa i Sprawiedliwości:
- Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
- Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
- Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
- Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
O tym, czy wynik referendum 2023 będzie wiążący, zdecyduje frekwencja. Ważność głosowania stwierdza natomiast Sąd Najwyższy.