Referendum 2023. Jak oddać ważny głos?
Zgodnie z decyzją rządu 15 października, wraz z wyborami parlamentarnymi odbędzie się ogólnopolskie referendum. Osoby, które wezmą w nim udział, odpowiedzą na cztery pytania. W jaki sposób oddać ważny głos w referendum? Wszystko wyjaśnia Kodeks wyborczy.
12.10.2023 | aktual.: 12.10.2023 14:13
Zgodnie z zapisami Konstytucji RP, referendum o ogólnokrajowej skali jest przeprowadzane w sprawach "o szczególnym znaczeniu dla państwa". Tegoroczne głosowanie będzie dotyczyć czterech obszarów - "wyprzedaży majątku państwowego", podniesienia wieku emerytalnego, zapory na granicy z Białorusią oraz mechanizmu relokacji migrantów.
Referendum 2023. Głosowanie. Jak będzie zorganizowane?
W związku z organizacją referendum w dniu wyborów, nowelizacji uległy zapisy Kodeksu wyborczego. Dzięki temu oba głosowania mogą być przeprowadzane w tych samych lokalach wyborczych oraz przez te same obwodowe komisje wyborcze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wszystkie informacje o wyborach 2023 znajdziesz TUTAJ.
Inne będą natomiast karty do głosowania - osoby, które 15 października zdecydują się na wzięcie udziału we wszystkich, odbywających się tego dnia, otrzymają trzy arkusze - jeden z kandydatami do Sejmu, jeden - do Senatu oraz jedną kartę dotyczącą referendum. Co ważne, wyborcy nie mają obowiązku do udziału w żadnym z głosowań - przystępują do nich dobrowolnie. Głosowanie w referendum odbędzie się w godzinach otwarcia lokali wyborczych, czyli od 7:00 do 21:00.
Jak oddać ważny głos w referendum?
Wyborca, który odbierze kartę do głosowania w referendum, udziela odpowiedzi na zawarte w nim pytania. Te mogą mieć postać potwierdzającą, zaprzeczającą, lub wariantu do wyboru. Głos w referendum należy oddać poprzez postawienie znaku "X" w kratce, znajdującej się obok wybranej odpowiedzi.
Kiedy głos w referendum jest nieważny? Jak informują art. 21 pkt 2 i 3 Ustawy o referendum ogólnokrajowym, za nieważny uznaje się głos "jeżeli na karcie do głosowania postawiono znak "X" w obu kratkach obok odpowiedzi na postawione pytanie lub nie postawiono znaku "X" w żadnej z kratek obok odpowiedzi na pytanie" oraz w przypadku, gdy "na karcie do głosowania postawiono znak "X" w kratkach, odpowiadającym dwóm lub więcej numerom wariantów rozwiązania albo nie postawiono znaku "X" w żadnej z kratek odpowiadających numerowi wariantu".
Na ważność głosu nie wpływa natomiast dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych pytań, wariantów odpowiedzi bądź innych dopisków o ile zostaną umieszczone poza kratką, znajdującą się przy proponowanych odpowiedziach.
Jak wskazuje konstytucja, by wynik referendum był wiążący, musi wziąć w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania. Co ważne o frekwencji decyduje liczba pobranych od komisji wyborczych kart, a nie ważnie oddanych głosów.