Trwa ładowanie...
dali9v2
dali9v2

Rakotwórczy trichloreten w gołdapskim wodociągu

Skażeniem wody w wodociągach w Gołdapi i 9 okolicznych wsiach zajęła się
prokuratura rejonowa w Olecku. Sanepid pobrał próbki wody z ujęć, by znaleźć źródło skażenia. Środowe wyniki badań wody wykazały, że jest ona skażona rakotwórczymi związkami - trichloroetenem i tetrachloroetenem. Normy tych związków zostały przekroczone siedmiokrotnie. Woda nie nadaje się do picia, a jedynie do celów sanitarnych. Z wodociągów korzysta ok. 16 tys. ludzi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dali9v2

W ciągu kilku dni podjęta zostanie decyzja czy wszcząć śledztwo. Zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa polegającego na sprowadzeniu zagrożenia dla zdrowia wielu ludzi - powiedział rzecznik prokuratury okręgowej w Olsztynie Mieczysław Orzechowski.

Prokuratura będzie szukać źródła skażenia i badać, czy doszło do zawinionego działania. Za taki czyn grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie Janusz Dzisko poinformował, że sanepid pobrał próbki wody ze studni głębinowych. W trybie pilnym zostaną one zbadane przez laboratorium w Białymstoku. Wyniki mogą być znane w ciągu 48 godzin. Mam tylko nadzieję, że nie wszystkie ujęcia wody są skażone- powiedział dr Dzisko.

dali9v2

Mieszkańcy Gołdapi i okolicznych wsi mogą pobierać wodę pitną z ustawionych na ulicach beczkowozów.

Związki chlorowcopochodne etenu - w starej nomenklaturze chemicznej znanego pod nazwą etylen - używane są głównie jako rozpuszczalniki i do licznych syntez w chemii organicznej. Są to słabo rozpuszczalne w wodzie toksyczne ciecze, wykazujące silne działanie rakotwórcze.

dali9v2

Podziel się opinią

Share

dali9v2

dali9v2
Więcej tematów