PolskaRada Mediów: nie podważać pochopnie autorytetów

Rada Mediów: nie podważać pochopnie autorytetów

Rada Etyki Mediów jest zaniepokojona zachowaniem się mediów wobec osób i instytucji zaufania publicznego. Wskazuje, że niedopuszczalna jest ich krytyka bez podania rzeczowych argumentów.

W oświadczeniu przekazanym w poniedziałek członkowie Rady podkreślają, że nieodpowiedzialne, pochopne podważanie autorytetów oraz posługiwanie się epitetami zamiast argumentów wyrządza krzywdę nie tylko krytykowanym podmiotom, ale także odbiorcom.

Społeczeństwu potrzebni są ludzie wskazujący cele i zagrożenia. Dla osiągnięcia celów i unikania zagrożeń niezbędna jest atmosfera zaufania wobec instytucji oraz osób pełniących służbę publiczną - czytamy w oświadczeniu Rady.

Rada zaznacza, że sprawowanie najwyższego nawet urzędu nie może nikogo chronić przed sprawiedliwą, merytoryczną oceną i słuszną krytyką. Obowiązkiem mediów jest jednak - podkreśla - nie tylko krytyka odstępstw i uchybień, ale też twórcza współpraca z autorytetami i wzmacnianie ich głosu.

Rada Etyki Mediów została powołana w 1996 r. przez Konferencję Mediów Polskich, w skład której wchodzą przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji dziennikarskich oraz pracodawców medialnych. Rada ma czuwać nad realizacją Karty Etycznej Mediów, podpisanej przez przedstawicieli wszystkich mediów w Polsce. (an)

mediaradadziennikarstwo
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)