Trwa ładowanie...

Rada Bezpieczeństwa ONZ wzywa do "przerwy humanitarnej". Jest odpowiedź Izraela

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła w środę rezolucję wzywającą do pilnej i wydłużonej przerwy humanitarnej w walkach w Strefie Gazy. Jest już odpowiedź Izraela.

Rada Bezpieczeństwa ONZ wzywa do "przerwy humanitarnej". Jest odpowiedź IzraelaRada Bezpieczeństwa ONZ wzywa do "przerwy humanitarnej". Jest odpowiedź IzraelaŹródło: EPA, PAP, fot: SARAH YENESEL
d29xsvl
d29xsvl

Przyjęta w środę rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ to pierwszy dokument przyjęty przez Radę od początku obecnej fazy konfliktu. Wzywa ona do "pilnych i wydłużonych przerw humanitarnych i korytarzy w całej Strefie Gazy" oraz do uwolnienia zakładników.

Zgłoszony przez Maltę dokument został poparty przez 12 z 15 członków Rady; od głosu wstrzymały się USA, Wielka Brytania i Rosja.

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield chwaliła Maltę za inicjatywę, lecz stwierdziła, że nie może zagłosować za tekstem, w którym nie potępia się zamachów Hamasu z 7 października i nie mówi się o prawie państw do ochrony swoich obywateli przed atakami terrorystycznymi.

Rosja wstrzymała się, bo jej poprawka wzywająca do "humanitarnego rozejmu prowadzącego do trwałego zawieszenia broni" nie została przyjęta.

d29xsvl

Jest odpowiedź Izraela

Wcześniejsze cztery projekty rezolucji zostały zablokowane przez weto stałych członków Rady. Jeszcze w październiku rezolucję żądającą "natychmiastowego i trwałego rozejmu humanitarnego" przyjęło Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Na rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ błyskawicznie zareagował Izrael. Ministerstwo Spraw Zagranicznych tego kraju domaga się, by Rada podjęła działania w celu uwolnienia zakładników przetrzymywanych w Strefie.

W wydanym oświadczeniu MSZ Izraela stwierdziło wprost, że "nie ma miejsca na przedłużające się przerwy humanitarne, dopóki 239 zakładników pozostaje w rękach terrorystów z Hamasu".

d29xsvl

Źródło: PAP, www.timesofisrael.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d29xsvl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d29xsvl
Więcej tematów