Trwa ładowanie...

Nowy pomysł Putina. Zachód nie chce, sprzeda Chinom

Podczas wizyty w Pekinie Władimir Putin poinformował, że Moskwa rozważa zwiększenie dostaw ropy na chiński rynek poprzez budowę ropociągu "w tym samym korytarzu" co planowany gazociąg Siła Syberii 2. Wcześniej stwierdził, że Pekin potwierdził "zainteresowanie" powstaniem gazociągu.

Putin znalazł pomysł na sankcje. Chce sprzedawać ropę i gaz ChinomPutin znalazł pomysł na sankcje. Chce sprzedawać ropę i gaz ChinomŹródło: PAP, fot: XINHUA / Rao Aimin
d795a2u
d795a2u

Rosja, która jest obecnie odcięta od zachodnich rynków z powodu embarga na jej surowce kopalne, stara się o zawarcie umowy z Chinami, dotyczącej budowy gazociągu Siła Syberii 2. Jak wyjaśnia agencja Reuters, taki ruch pozwoliłby Moskwie zrekompensować straty w sektorze energetycznym.

Podczas drugiego dnia swojej wizyty w Chinach, Putin odwiedził miasto Harbin, położone na północnym wschodzie tego kraju. Harbin jest w dużej mierze centrum gospodarczych kontaktów między oboma krajami. Putin odwiedził tam targi, na których prezentowane były rosyjskie firmy.

Putin skrytykował politykę sankcji prowadzoną przez Stany Zjednoczone. Jego zdaniem, sankcje podważają zaufanie do dolara. Stwierdził, że groźba nałożenia sankcji na chińskie banki, które ułatwiają Rosji przeprowadzanie międzynarodowych transakcji, jest "całkowicie pozbawiona zdrowego rozsądku" i dowodzi "głupoty" Waszyngtonu.

Jak wyjaśnia Reuters, groźba amerykańskich retorsji wobec sektora finansowego Chin sprawiła, że banki w tym kraju ograniczyły współpracę z rosyjskimi firmami. Putin zapewnił jednak, że istnieje możliwość rozwiązania problemów związanych z płatnościami w transakcjach rosyjsko-chińskich, choć nie podał szczegółów, na czym miałoby to polegać.

d795a2u

"Czas działa na korzyść Chin"

Portal Business Insider, powołując się na rozmowy z ekspertami, napisał w czwartek, że Putin próbuje zrównoważyć rosyjsko-chińskie stosunki ekonomiczne. Od czasu agresji na Ukrainę, Rosja znalazła się w tej relacji w roli petenta. Oferta dostaw rosyjskiego gazu przez nowy gazociąg miałaby związać oba państwa "bliższym sojuszem geopolitycznym" i doprowadzić do większej równowagi w ich wymianie handlowej.

Jednak, jak zauważa Business Insider, czas działa na korzyść Chin, które mogą poczekać na większe dostawy gazu do lat 30. XXI wieku. Pekin liczy na to, że coraz bardziej uzależniona od niego i zwasalizowana Rosja udostępni mu swoje najnowsze technologie wojskowe, co pozwoliłoby Chinom na duży skok rozwojowy w tym sektorze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d795a2u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d795a2u
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj