Trwa ładowanie...

Putin w kraju NATO? Pierwsza taka wizyta od napaści na Ukrainę

Reuters donosi, że rosyjski dyktator Władimir Putin przyleci do Turcji 12 lutego. Agencja powołuje się na źródła bliskie tureckiemu prezydentowi. Jeśli te doniesienia się potwierdzą, będzie to pierwsza wizyta Putina w kraju NATO od początku inwazji na Ukrainę.

Putin w kraju NATO? Pierwsza taka wizyta od napaści na Ukrainę  Putin w kraju NATO? Pierwsza taka wizyta od napaści na Ukrainę Źródło: Getty Images,, fot: Mikhail Svetlov
d9yp5u0
d9yp5u0

Dzień wcześniej tureckie źródła rosyjskich mediów państwowych podały tę samą datę, ale dodały, że nie jest ona ostateczna.

Putin w Turcji? Pierwsza taka wizyta

Asystent Putina Jurij Uszakow powiedział w poniedziałek, że wizyta Putina jest przygotowywana, a sam Putin mówił już wcześniej, że ma takie plany.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Powódź nad Bugiem. "Ludzie się boją". Dramat mieszkańców wsi na Mazowszu

Od marca 2023 roku, kiedy Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania Putina, rosyjski dyktator znacznie ograniczył zakres swoich podróży międzynarodowych.

d9yp5u0

"W kwietniu nie wziął udziału w ceremonii uruchomienia w Turcji budowanej przez Rosję elektrowni jądrowej z udziałem prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, później spotkali się w Rosji lub w krajach trzecich" - pisze rosyjska redakcja BBC.

Turcja nie podpisała Statutu Rzymskiego, ustanawiającego Międzynarodowego Trybunały Karnego i w związku z tym nie jest formalnie zobowiązana do zastosowania się do jego zarządzenia.

Rzymski Statut Międzynarodowego Trybunału Karnego głosi, by nie dopuszczać do bezkarności sprawców zbrodni przeciwko ludzkości, ludobójstw, zbrodni wojennych i zbrodni agresji, by chronić pokój, bezpieczeństwo i pomyślność świata.

d9yp5u0

Zgodnie z jurysdykcją sądu państwa będące stronami Statutu mają obowiązek zatrzymać Władimira Putina, jeżeli trafi on na ich terytorium.

Państwa, które go przyjęły, potwierdzają cele i zasady Karty Narodów Zjednoczonych - respektują także postanowienia i decyzje Międzynarodowego Trybunału Karnego, a to właśnie MTK wydał nakaz aresztowania Władimira Putina, który podejrzewany jest o popełnienie zbrodni wojennych w Ukrainie.

d9yp5u0

Jeżeli wizyta Putina dojdzie do skutku, Turcja będzie pierwszym krajem NATO, który odwiedzi on po ataku na Ukrainę.

Przeczytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d9yp5u0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d9yp5u0
Więcej tematów