Trwa ładowanie...

Putin prezydentem Rosji. CKW podała wyniki z 99 proc. głosów

Władimir Putin otrzymał 76,65 proc. głosów z wyborów prezydenckich, które odbyły się 18 marca 2018 r. Wyniki obejmują dane z 99. proc. głosów.

Share
Putin prezydentem Rosji. CKW podała wyniki z 99 proc. głosówŹródło: PAP/EPA, fot: sergei chirikov
d1d9mdz

Centralna Komisja Wyborcza podała, że wybory prezydenckie w Rosji wygrał Władimir Putin. Tym samym będzie rządził przez kolejne sześć lat. Wyniki zostały ogłoszone w obliczu tysięcy oskarżeń i presji na obywatelach dotyczącej głosowania - podaje portal rferl.org.

Kolejne miejsca zajęli Paweł Grudinin z Partii Komunistycznej zdobywając 11,82 proc. głosów. Za nim był ekstrawagancki ultra nacjonalista Władimir Żyrinowski z 5,68 proc., a potem dziennikarka telewizyjna Ksenia Sobczak z 1,66 proc.

Pozostali czterej kandydaci zdobyli 1 proc. lub mniej. Byli to liberał Grigorij Jawliński, nacjonalista Siergiej Baburin, kandydat komunistów Maksim Suraikin, a także centrysta Borys Titow. Frekwencja w wyborach była wyższa niż 67 proc.

d1d9mdz

Tuż po pierwszych wynikach exit poll Putin podziękował wszystkim wyborcom i wyraził wdzięczność za zaufanie i nadzieję. Zapowiedział również, że nie będzie chciał zmieniać konstytucji, tym samym rezygnując z ubiegania się o prezydenturę w 2030 r.

Zobacz także: Nowa strategia opozycji! Tak chcą dojść do władzy?

Niezależny monitor wyborczy "Gołos" poinformował, że otrzymał doniesienia o 2 742 naruszeniach. W rejonie Chabarowska lokalni urzędnicy oferowali jedzenie po obniżonej cenie, aby przyciągnąć ludzi do urn. Niektórzy wyborcy informowali, że byli zmuszani do głosowań poprzez zrobienie sobie zdjęcia w lokalu wyborczym jako dowód uczestnictwa.

Inni pracodawcy grozili swoim pracownikom zwolnieniami, gdyby ci nie poszli do urn. W Artem jeden z mężczyzn wrzucił do pudła kilka kart do głosowania, a na przedmieściach Moskwy wszystkie karty do głosowania zostały uznane za nieważne.

Putin po raz pierwszy został prezydentem Rosji w 1999 r. W latach 2008 - 2012 z powodu wymogów konstytucyjnych nie mógł startować w wyborach i objął stanowisko premiera. Prezydentem był wtedy Dmitrij Miedwiediew.

Źródło: rferl.org

d1d9mdz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d9mdz
d1d9mdz
Więcej tematów