Putin karze za porażki w Ukrainie. Czystki w FSB dotknęły 150 funkcjonariuszy
Ze śledztwa portalu Bellingcat wynika, że Putin wymierzył karę za niepowodzenia rosyjskiej armii na wojnie w Ukrainie. Największe konsekwencje poniosła komórka rosyjskiej służby bezpieczeństwa (FSB), która zajmowała się wywiadem i analizą Ukrainy. Od obowiązków odsunięto nie tylko szefa jej struktur — wysokiego rangą generała — ale także około 150 oficerów.
W ocenie dziennikarzy śledczych przyczyną takiej decyzji było dostarczanie władzom Rosji nieprawdziwych, nazbyt optymistycznych informacji na temat Ukrainy, co w konsekwencji przyczyniło się do niepowodzeń na polu walki.
"Odsunięto też około 150 oficerów tej służby. Dokonano czystki — większość tych osób, o ile nie została aresztowana, na pewno nie pracuje już w FSB. To nic nowego w rosyjskiej praktyce. Już w styczniu 2015 roku, podczas wcześniejszych walk w Mariupolu, kierownictwo polityczne otrzymywało z armii spreparowane doniesienia. Ukrywano wówczas różne błędy, np. ostrzały własnych pozycji lub atakowanie celów cywilnych" - przekazał Christo Grozew, kierujący portalem śledczym Bellingcat w rozmowie z rosyjskim niezależnym kanałem Popularna Polityka.
Крах Росії: пропагандист Соловйов почав визнавати поразку
Putin się mści na wojskowych za porażki w Ukrainie
"Niemniej, na podstawie przechwytywanych obecnie rozmów można stwierdzić, że — przynajmniej na szczeblu taktycznym — rosyjscy dowódcy rozkazują swoim podwładnym atakować cywilów i traktować ich jak cele militarne. Emocje i prawo konfliktów zbrojnych nie mogą przeszkadzać w wypełnieniu zadań" - dodał szef Bellingcat.
Służba Informacji Operacyjnej i Kontaktów Międzynarodowych odpowiada za relacje FSB z zagranicznymi partnerami. Strukturze tej podlega Departament Informacji Operacyjnej (DOI), pełniący funkcję wywiadu zagranicznego w ramach FSB.
Relacja z przedmieść Kijowa. "Samochody zalane krwią, obok prowizoryczne groby"
Funkcjonariusze DOI mieli dostarczać ośrodkowi prezydenckiemu, w tym głowie państwa Władimirowi Putinowi, nieprawdziwe informacje na temat potencjału wojskowego i morale armii Ukrainy, a także nastawienia ukraińskiego społeczeństwa wobec Rosji. W ocenie analityków, w tym m.in. Grozewa, była to jedna z głównych przyczyn rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj i późniejszych niepowodzeń na froncie.
Portal śledczy Bellingcat został założony w 2014 roku przez brytyjskiego dziennikarza Eliota Higginsa. Od stycznia 2022 roku jego szefem jest bułgarski dziennikarz Christo Grozew. W 2019 roku Grozew został laureatem nagrody European Press Prize Investigative Reporting Award za publikacje na temat udziału rosyjskich służb w próbie otrucia w Wielkiej Brytanii byłego rosyjskiego oficera wywiadu wojskowego Siergieja Skripala.
Czytaj także:
Źródło: PAP/24tv.ua