Szwecja i Finlandia już latem mogą wstąpić do NATO
Rosja popełniła "poważny błąd strategiczny", ponieważ Finlandia i Szwecja mogą wstąpić do NATO już latem - ujawnia "The Times".
Najnowsze informacje w sprawie dołączenia przez Szwecję i Finlandię do Sojuszu Północnoatlantyckiego przynosi brytyjski dziennik.
Amerykańscy urzędnicy przekazali gazecie, że członkostwo obu krajów nordyckich w Sojuszu Północnoatlantyckim było "tematem dyskusji i przedmiotem kilku spotkań" podczas rozmów ministrów spraw zagranicznych państw NATO w zeszłym tygodniu.
W spotkaniach tych wzięli udział przedstawiciele Finlandii i Szwecji.
O tym, że Rosja może wykorzystać wobec Finlandii, przymierzającej się do wejścia do NATO, szerokie spektrum narzędzi oddziaływania - od hybrydowych i cybernetycznych po siłę wojskową - pisaliśmy już kilka dni temu.
- Jeśli Rosja wierzy, że w ten sposób osiągnie swój cel, to tak, może to zrobić - uważa fiński minister i były szef wywiadu wojskowego Pekka Toveri, wskazując na możliwe zakłócenia ważnych dla Finlandii przepraw morskich.
Następny szczyt NATO pod koniec czerwca
Według sondaży rośnie liczba Szwedów popierających wstąpienie do NATO. Jak wynka z marcowego badania przygotowanego dla gazety "Aftonbladet", 51 proc. opowiadało się za wstąpieniem swojego kraju do NATO. Przeciwnych było 27 proc. Wyraźna większość ankietowanych opowiada się za członkostwem w Sojuszu, jeśli jednocześnie na podobną drogę zdecyduje się Finlandia.
- Może to nie jest nagły zwrot w przypadku obu państw, ale budowane konsekwentnie stanowisko od 2014 r., kiedy Rosja zajęła Krym i zaatakowała wschodnią Ukrainę - mówi Wirtualnej Polsce dr Tomasz Teluk, prezes fundacji Instytut Globalizacji i ekspert fundacji Trójmorze.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Przyspieszona procedura przyłączenia Szwecji i Finlandii do NATO może oznaczać, że kraje te staną się częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego już latem tego roku.
Front sojuszniczy Ukrainy. Ekspert o krajach spoza NATO
Źródło: The Times/PAP/WP
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski