Rosja stanie Finom na drodze do NATO?
Rosja może wykorzystać wobec Finlandii, przymierzającej się do wejścia do NATO, szerokie spektrum narzędzi oddziaływania - od hybrydowych i cybernetycznych po siłę wojskową. - Jeśli Rosja wierzy, że w ten sposób osiągnie swój cel, to tak, może to zrobić - uważa fiński minister i były szef wywiadu wojskowego Pekka Toveri, wskazując na możliwe zakłócenia ważnych dla Finlandii przepraw morskich.
08.04.2022 | aktual.: 08.04.2022 14:59
Newralgiczny będzie tzw. "okres przejściowy", tj. między akcesją do Sojuszu a formalnym zakończeniem procesu ratyfikacji - uważają eksperci. - Formalny proces przyjęcia Finlandii do Sojuszu miałby zająć od czterech miesięcy do roku - powiedział w czwartek, po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO, fiński minister Pekka Haavisto. Przyznał przy tym, że w tym niepewnym "okresie przejściowym" Finlandii zaoferowano pewne "gwarancje pomocy".
Nie zdradził, o jakie kraje chodzi, ale w ostatnim czasie, tj. po ataku Rosji na Ukrainę, najwyższe władze Finlandii odbyły szereg spotkań oraz rozmów dyplomatycznych z największymi sojusznikami NATO: z USA, z Wielką Brytanią, Francją, Turcją. Na bieżąco zacieśniana jest także współpraca z sąsiednią Szwecją.
Finlandia w NATO? Rosja: musielibyśmy "zbalansować sytuację"
W tym samym czasie rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, oświadczył w wywiadzie dla brytyjskiej telewizji, że w razie dołączenia Finlandii i Szwecji do NATO, Rosja musiałaby "zbalansować sytuację".
Według głównego badacza Fińskiego Instytutu Spraw Zagranicznych Charly’ego Salonius-Pasternaka słowa Pieskowa to zmodyfikowana wersja powtarzanego od lat przez stronę rosyjską "frazesu", że "wejście Finlandii i Szwecji do NATO, będzie mieć poważne konsekwencje militarne i polityczne".
- Poważne użycie siły wobec Finlandii nie jest spodziewane, ale wystarczające do tego, aby stworzyć wyzwanie - ocenił w programie telewizji Yle generał dywizji Pekka Toveri.
Jego zdaniem rosyjskie siły lądowe są skoncentrowane na Ukrainie, ale powietrzne i morskie są dostępne. W ten sposób mogą zakłócić transport morski, od którego Finlandia jest w wysokim stopniu zależna. Także siły powietrzne mogłyby przeprowadzić skoncentrowane ataki.
Z kolei według szefa Instytutu Miki Aaltoli "ewentualne środki odwetowe Rosji nie zawrócą Finlandii z drogi do NATO, leczy tylko przyspieszą proces".
Finlandia w NATO. Wniosek przed czerwcowym szczytem?
W ciągu najbliższych tygodni - jak zapowiada fiński rząd - władze zajmą stanowisko w sprawie ewentualnego członkostwa w NATO. Według prasy jest to właściwie już przesądzone. Przytoczyć można też tu słowa premier Sanny Marin, że po ataku na Ukrainę, "Rosja nie jest już tym sąsiadem, za jakiego ją uważaliśmy". Sytuacja bezpieczeństwa Finlandii i stosunki z Rosją zmieniły się "nieodwracalnie".
Finlandia może złożyć wniosek przed czerwcowym szczytem NATO w Madrycie. Według wielu komentatorów ze względów geopolitycznych najlepiej byłoby, gdyby wniosek o członkostwo Finlandia złożyła wspólnie ze Szwecją.
- Byłoby dobrze, aby rozwiązanie kwestii NATO w Finlandii i Szwecji było takie samo - oświadczył także szef fińskiego MSZ. Haavisto i szwedzka minister Ann Linde rozmawiają o tym "niemal codziennie" - zauważył dziennik "Iltalehti".