Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Kolejne ofiary Rosjan w Borodziance [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 43. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Głównym celem wojsk rosyjskich jest zdobycie Mariupola na południu Ukrainy oraz przeprowadzenie ofensywy w pobliżu Iziumu w obwodzie charkowskim i przedarcie się przez linie ukraińskiej obrony na południe, w kierunku Doniecka - informuje w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Władze Ukrainy podały też nowe informacje ws. wymordowanej przez Rosjan ludności cywilnej w Borodziance - około 200 mieszkańców tego miasta uważanych jest za zaginionych. Zapraszamy do śledzenia relacji Wirtualnej Polski.

"Tortury, gwałty i zabójstwa". Długa lista okrucieństw Rosjan  "Tortury, gwałty i zabójstwa". Długa lista okrucieństw Rosjan Fot: FADEL SENNA
di04ofp
di04ofp
Trwa łączenie
00:40, 08.04.2022

Rosja wykorzystuje amunicję zapalającą. Nagranie ze wschodnich terenów Ukrainy:

00:10, 08.04.2022

Kanclerz Olaf Scholz ponownie zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o przerwanie działań zbrojnych na Ukrainie. - Ta wojna musi zostać natychmiast zakończona. Konieczne jest zawieszenie broni. Rosja musi wycofać swe wojska z Ukrainy - powiedział w czwartek wieczorem szef niemieckiego rządu. Scholz podkreślił też, że Putin niszczy nie tylko Ukrainę, ale także "przyszłość własnego kraju".

23:53, 07.04.2022

Zespół Pink Floyd zaprezentowała na Twitterze nową piosenkę "Hey Hey Rise Up", z której cały dochód zostanie przekazany na Ukraińską Pomoc Humanitarną. Obok brytyjskich muzyków, w utworze wystąpił Andrij Chływniuk z ukraińskiego zespołu Boombox.

23:50, 07.04.2022

Brytyjski premier Boris Johnson wyraził w czwartek wieczorem na Twitterze uznanie dla Polski za jej rolę we wspieraniu Ukrainy i zapewnił, że Wielka Brytania podziela polską determinację do udzielania pomocy temu krajowi. "Składam wyrazy uznania narodowi polskiemu za wszystko, co robi dla wsparcia Ukrainy. Wielka Brytania jest z Wami i podziela Waszą determinację, by pomóc Ukrainie dyplomatycznie, politycznie, gospodarczo i militarnie. Solidarność" - napisał Johnson.

23:49, 07.04.2022

Według doniesień "Ukraińskiej Prawdy", wskutek ostrzału rakietowego sił rosyjskiego agresora, uszkodzone zostały obiekty infrastrukturalne w rejonie Odessy.

23:43, 07.04.2022

W sieci pojawiło się wideo z ukraińskiego drona, który gonił rosyjskiego żołnierza z jednostki, która wcześniej usiłowała zestrzelić urządzenie. Chwilę później w rosyjską jednostkę uderzyły siły ukraińskie.

23:36, 07.04.2022

- Rosja może użyć broni jądrowej nie wtedy, kiedy poczuje się osaczona, jak twierdzi światowa dyplomacja, ale wtedy, gdy będzie bezkarna - powiedział wcześniej, w wywiadzie dla indyjskiej telewizji Republic TV prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

23:30, 07.04.2022

-  Tylko spod gruzów dwóch zbombardowanych kamienic w Borodziance wydobyto 26 ciał - poinformowała Iryna Wenediktowa, prokurator generalna Ukrainy

22:51, 07.04.2022
pilne

Podczas czwartkowego briefingu prasowego w Media Center Ukraine w Kijowie, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Geraszczenko przekazał nowy bilans zamordowanych przez Rosjan cywilów. - Według mera Borodzianki, około 200 mieszkańców uważa się za zaginionych. I rozumiemy, że wielu z nich zaginęło na zawsze. Nigdy nie wybaczymy tej zbrodni - powiedział. Wiadomo też o około 400 torturowanych i zabitych w samym obwodzie kijowskim.

22:31, 07.04.2022

Jak podaje ONZ, ponad 4 miliony Ukraińców z powodu wojny uciekło za granicę. Z kolei 6,5 miliona obywateli Ukrainy zostało zmuszonych - w wyniku bestialskiego ataku Rosji - do przesiedlenia wewnętrznego.

22:20, 07.04.2022

Tymczasem w Polsce: kluby PiS, KO, Lewicy i Koło Polska 2050 zgłosiły w czwartek podczas drugiego czytania projektu nowelizacji tzw. ustawy pomocowej szereg poprawek. W związku z tym, projekt został skierowany do ponownego rozpatrzenia przez sejmową komisję. Poseł Zdzisław Sipiera(PiS) przedstawiając sprawozdanie sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych zaznaczył, że do projektu zgłoszono trzy wnioski mniejszości. Autorką wszystkich wniosków jest posłanka Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050).

22:19, 07.04.2022

Realizowane są dostawy sprzętu i zaopatrzenia dla broniącej Mariupola armii ukraińskiej, mimo iż obrońcy miasta oblężeni są przez siły rosyjskiego agresora - wynika z informacji podanych przez ukraińskiego dziennikarza "Kyiv Independent", Illię Ponomarenko.

22:11, 07.04.2022

"To kolejna kara za inwazję na Ukrainę, razem zmuśmy Rosję do poszukiwania pokoju" - napisał w czwartek na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując zawieszenie Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka ONZ. "To ważna decyzja, jestem wdzięczny sojusznikom za solidarność. Musimy kontynuować skoordynowaną presję na Rosję na wszystkich forach międzynarodowych" - podkreślił. Zełenski.

Przypomnijmy, że rezolucję o zawieszeniu Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ, w związku z "rażącymi i systematycznymi pogwałceniami praw człowieka", poparły 93 państwa. Przeciwko było 24, a wstrzymało się 58. Przeciw głosowały m.in. Chiny, Kazachstan, Wenezuela, Korea Północna, Białoruś, Iran, Syria, Erytrea i Kuba.

22:02, 07.04.2022

Z okupowanych lub obleganych przez wojska rosyjskie miast na Ukrainie w czwartek ewakuowano 4676 osób - poinformował w czwartek na Telegramie Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

22:02, 07.04.2022

Pink Floyd po raz pierwszy od 1994 wydał nową piosenkę - jako wsparcie dla Ukrainy!  To cover piosenki "Czerwona kalina”. 

21:54, 07.04.2022

Gościem programu "Newsroom" WP był dr Wojciech Wilk, prezes fundacji PCPM oraz ekspert ONZ w zakresie zarządzania kryzysowego. Jego fundacja wyremontowała jedną z wiejskich szkół w Ukrainie, która została zniszczona przez wojska Putina. - Okazało się, że w tej szkole jest 56 okien, co wychodziło poza nasz budżet projektowy. Robiliśmy wszystko, żeby zdobyć te okna. Wyremontowaliśmy ją. Szkoła dostała centralnie bombą, a mówimy o wiejskiej szkole we wsi z tysiącem mieszkańców. Zniszczenia dotyczą wszystkich miejscowości we wschodniej Ukrainie - powiedział dr Wilk. Ma obawy, iż przez Ukrainę zmierza fala uchodźców. - W samym Dnietropietrowsku jest pół miliona uciekinierów - dodaje. W ocenie eksperta, wiele osób nie wróci do Ukrainy nawet po zakończeniu wojny. Powód jest prosty. - Mówimy o małych miejscowościach, które zawsze były biedne. Ludzie ledwo tam wiązali koniec z końcem. Nie wiem jak będą mogli swoje domy odbudować - podkreśla dr Wilk, który zdradził, że syn zapytał go o to, co myśli oglądając z Buczy. "To moglibyśmy być my" - odpowiedział.

wp.tv
21:44, 07.04.2022

Kraj, który celowo zabija cywilów na masową skalę, nie może być aktywnym członkiem Rady Praw Człowieka - powiedział w czwartek ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Uzasadnił w ten sposób głos Polski za zawieszeniem Rosji.

21:43, 07.04.2022

Rosja masowo porywa ukraińskie dzieci. Tysiące sierot z okupowanych terytoriów jest nielegalnie "ewakuowanych" do Rosji - przekazało ukraińskie ministerstwo obrony. Duma Państwowa przyspiesza projekt ustawy o "uproszczonej"  procedurze ich "adopcji" przez rosyjskie rodziny - czytamy we wpisie. 

21:40, 07.04.2022

- Wszystkie przykłady użycia siły potwierdzają, że dochodzi do tego wówczas, gdy Rosja czuje słabość drugiej strony. Wtedy właśnie wykorzystują swoją siłę i arogancję - ocenił Zełenski w wywiadzie cytowanym w czwartek przez portal Ukrainska Prawda.

- Broń nuklearna nie jest tutaj wyjątkiem - wyjaśnił prezydent. - Przy tym nie dojdzie do jej użycia dlatego, że ktoś nam pomaga, czy ktoś da nam samoloty czy czołgi - dodał.

- Wszyscy, którzy rządzą Rosją, chcą żyć. Wszyscy kochają życie i nie chcą oddać władzy. Użycie broni jądrowej doprowadziłoby do tego, że straciliby wszystko; dlatego w to nie wierzę - powiedział Zełenski. 

21:38, 07.04.2022

Rosja może użyć broni jądrowej nie wtedy, kiedy poczuje się osaczona, jak twierdzi światowa dyplomacja, ale wtedy, gdy będzie bezkarna - powiedział w wywiadzie dla indyjskiej telewizji Republic TV prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

21:36, 07.04.2022

Na Rosję nałożono już 6 tys. różnych sankcji.

21:34, 07.04.2022

Moment dzisiejszej eksplozji pod kościołem w Wasyszczewe w obwodzie charkowskim.

21:22, 07.04.2022

45 proc. Niemców uważa, że reakcja rządu RFN na rosyjski atak na Ukrainę nie jest wystarczająca - wynika z sondażu DeutschlandTrend telewizji ARD. 50 proc. ankietowanych wyraża poparcie dla wstrzymania importu rosyjskiego gazu i ropy. To większe wartości niż przed miesiącem.

21:14, 07.04.2022

27 państw UE poparło piąty pakiet sankcji wymierzonych w Rosję, w tym zakaz importu węgla, drewna i wódki - podają źródła DPA. 

"Ponure scenariusze Putina". Koniec wojny coraz bardziej się oddala

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
di04ofp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

di04ofp
Więcej tematów