Wojna w Ukrainie. Kolejne ofiary Rosjan w Borodziance [RELACJA NA ŻYWO]
Trwa 43. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Głównym celem wojsk rosyjskich jest zdobycie Mariupola na południu Ukrainy oraz przeprowadzenie ofensywy w pobliżu Iziumu w obwodzie charkowskim i przedarcie się przez linie ukraińskiej obrony na południe, w kierunku Doniecka - informuje w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Władze Ukrainy podały też nowe informacje ws. wymordowanej przez Rosjan ludności cywilnej w Borodziance - około 200 mieszkańców tego miasta uważanych jest za zaginionych. Zapraszamy do śledzenia relacji Wirtualnej Polski.
- • Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow udzielił wywiadu, w którym przekazał, że Rosja poniosła "znaczne straty" wśród żołnierzy walczących w Ukrainie.
- • Sejm przyjął tzw. ustawę sankcyjną, która umożliwi zamrażanie majątków osób i podmiotów wspierających Rosję.
- • Zgromadzenie Ogólne ONZ zdecydowało o zawieszeniu Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka. To pierwszy raz, kiedy taki los spotkał stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.
- • Pułk Azow przeprowadził atak na rosyjskie czołgi. Pokazano nagrania z ostrzelania kolumny wozów armii Putina.
- • Polska wzywa do powołania międzynarodowej komisji ds. zbadania rosyjskich zbrodni na Ukrainie. W jej skład powinni wchodzić m.in. prawnicy i lekarze - powiedział w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.
Kanclerz Olaf Scholz ponownie zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o przerwanie działań zbrojnych na Ukrainie. - Ta wojna musi zostać natychmiast zakończona. Konieczne jest zawieszenie broni. Rosja musi wycofać swe wojska z Ukrainy - powiedział w czwartek wieczorem szef niemieckiego rządu. Scholz podkreślił też, że Putin niszczy nie tylko Ukrainę, ale także "przyszłość własnego kraju".
Brytyjski premier Boris Johnson wyraził w czwartek wieczorem na Twitterze uznanie dla Polski za jej rolę we wspieraniu Ukrainy i zapewnił, że Wielka Brytania podziela polską determinację do udzielania pomocy temu krajowi. "Składam wyrazy uznania narodowi polskiemu za wszystko, co robi dla wsparcia Ukrainy. Wielka Brytania jest z Wami i podziela Waszą determinację, by pomóc Ukrainie dyplomatycznie, politycznie, gospodarczo i militarnie. Solidarność" - napisał Johnson.
- Rosja może użyć broni jądrowej nie wtedy, kiedy poczuje się osaczona, jak twierdzi światowa dyplomacja, ale wtedy, gdy będzie bezkarna - powiedział wcześniej, w wywiadzie dla indyjskiej telewizji Republic TV prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Sytuacja w Borodziance jest "o wiele bardziej przerażająca" niż w Buczy, gdzie dokonano masakry ludności cywilnej- powiedział w czwartek późnym wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo. Borodzianka jest jednym z najbardziej zniszczonych w wyniku rosyjskiej inwazji miast obwodu kijowskiego. Władze Ukrainy informowały wcześniej, że pod gruzami zbombardowanych bloków mieszkalnych mogą znajdować się ciała setek ludzi.
Podczas czwartkowego briefingu prasowego w Media Center Ukraine w Kijowie, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Geraszczenko przekazał nowy bilans zamordowanych przez Rosjan cywilów. - Według mera Borodzianki, około 200 mieszkańców uważa się za zaginionych. I rozumiemy, że wielu z nich zaginęło na zawsze. Nigdy nie wybaczymy tej zbrodni - powiedział. Wiadomo też o około 400 torturowanych i zabitych w samym obwodzie kijowskim.
Dwa dni temu świat obiegła informacja, że rosyjscy agresorzy złupili ukraiński domy - najprawdopodobniej w Chersoniu i Mikołajewie - i ukradzione przedmioty, ważące ponad 400 kg wysłali do swoich rodzin w Rosji z punktu kurierskiego.
Nagrały ich znajdujące się tam kamery. W czwartek na jaw wyszły dane kolejnego rosyjskiego złodzieja. Wadym Szebenkow ukradł ponad 100 kg ubrań ukraińskim rodzinom i wysłał je swojej rodzinie w Czycie.
Tymczasem w Polsce: kluby PiS, KO, Lewicy i Koło Polska 2050 zgłosiły w czwartek podczas drugiego czytania projektu nowelizacji tzw. ustawy pomocowej szereg poprawek. W związku z tym, projekt został skierowany do ponownego rozpatrzenia przez sejmową komisję. Poseł Zdzisław Sipiera(PiS) przedstawiając sprawozdanie sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych zaznaczył, że do projektu zgłoszono trzy wnioski mniejszości. Autorką wszystkich wniosków jest posłanka Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050).
"To kolejna kara za inwazję na Ukrainę, razem zmuśmy Rosję do poszukiwania pokoju" - napisał w czwartek na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując zawieszenie Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka ONZ. "To ważna decyzja, jestem wdzięczny sojusznikom za solidarność. Musimy kontynuować skoordynowaną presję na Rosję na wszystkich forach międzynarodowych" - podkreślił. Zełenski.
Przypomnijmy, że rezolucję o zawieszeniu Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ, w związku z "rażącymi i systematycznymi pogwałceniami praw człowieka", poparły 93 państwa. Przeciwko było 24, a wstrzymało się 58. Przeciw głosowały m.in. Chiny, Kazachstan, Wenezuela, Korea Północna, Białoruś, Iran, Syria, Erytrea i Kuba.
Z okupowanych lub obleganych przez wojska rosyjskie miast na Ukrainie w czwartek ewakuowano 4676 osób - poinformował w czwartek na Telegramie Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski zareagowało na zawieszenie Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka. "Polska z zadowoleniem przyjmuje rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ" - czytamy w komunikacie MSZ.
Powiązane tematy:
Gościem programu "Newsroom" WP był dr Wojciech Wilk, prezes fundacji PCPM oraz ekspert ONZ w zakresie zarządzania kryzysowego. Jego fundacja wyremontowała jedną z wiejskich szkół w Ukrainie, która została zniszczona przez wojska Putina. - Okazało się, że w tej szkole jest 56 okien, co wychodziło poza nasz budżet projektowy. Robiliśmy wszystko, żeby zdobyć te okna. Wyremontowaliśmy ją. Szkoła dostała centralnie bombą, a mówimy o wiejskiej szkole we wsi z tysiącem mieszkańców. Zniszczenia dotyczą wszystkich miejscowości we wschodniej Ukrainie - powiedział dr Wilk. Ma obawy, iż przez Ukrainę zmierza fala uchodźców. - W samym Dnietropietrowsku jest pół miliona uciekinierów - dodaje. W ocenie eksperta, wiele osób nie wróci do Ukrainy nawet po zakończeniu wojny. Powód jest prosty. - Mówimy o małych miejscowościach, które zawsze były biedne. Ludzie ledwo tam wiązali koniec z końcem. Nie wiem jak będą mogli swoje domy odbudować - podkreśla dr Wilk, który zdradził, że syn zapytał go o to, co myśli oglądając z Buczy. "To moglibyśmy być my" - odpowiedział.
Kraj, który celowo zabija cywilów na masową skalę, nie może być aktywnym członkiem Rady Praw Człowieka - powiedział w czwartek ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Uzasadnił w ten sposób głos Polski za zawieszeniem Rosji.
- Wszystkie przykłady użycia siły potwierdzają, że dochodzi do tego wówczas, gdy Rosja czuje słabość drugiej strony. Wtedy właśnie wykorzystują swoją siłę i arogancję - ocenił Zełenski w wywiadzie cytowanym w czwartek przez portal Ukrainska Prawda.
- Broń nuklearna nie jest tutaj wyjątkiem - wyjaśnił prezydent. - Przy tym nie dojdzie do jej użycia dlatego, że ktoś nam pomaga, czy ktoś da nam samoloty czy czołgi - dodał.
- Wszyscy, którzy rządzą Rosją, chcą żyć. Wszyscy kochają życie i nie chcą oddać władzy. Użycie broni jądrowej doprowadziłoby do tego, że straciliby wszystko; dlatego w to nie wierzę - powiedział Zełenski.
Rosja może użyć broni jądrowej nie wtedy, kiedy poczuje się osaczona, jak twierdzi światowa dyplomacja, ale wtedy, gdy będzie bezkarna - powiedział w wywiadzie dla indyjskiej telewizji Republic TV prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
45 proc. Niemców uważa, że reakcja rządu RFN na rosyjski atak na Ukrainę nie jest wystarczająca - wynika z sondażu DeutschlandTrend telewizji ARD. 50 proc. ankietowanych wyraża poparcie dla wstrzymania importu rosyjskiego gazu i ropy. To większe wartości niż przed miesiącem.
"Ponure scenariusze Putina". Koniec wojny coraz bardziej się oddala
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski