Pjongjang i Moskwa zawarły pakt. Opublikowano treść. "Pomoc bez zwłoki"
Rosja i Korea Północna podpisały traktat o wszechstronnym partnerstwie strategicznym. Jednym z jego elementów jest pakt obronny. Treść umowy opublikowała północnokoreańska agencja informacyjna KCNA.
We wtorek zakończyła się pierwsza od 24 lat wizyta Władimira Putina w Pjongjangu. Rosyjski dyktator podpisał "umowę o wszechstronnym partnerstwie strategicznym" z przywódcą Korei Północnej.
Kim Dzong Un podkreślił na konferencji prasowej po podpisaniu dokumentu, że stosunki jego kraju i Moskwy zostały podniesione do poziomu "sojuszu".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielkie show w Korei Północnej. Putin witany jak król
Strategiczna umowa Rosji i Korei Północnej. Ujawniono treść
Agencja KCNA opublikowała treść traktatu Moskwy i Pjongjangu. Kraje zobowiązały się udzielić wzajemnego wsparcia w przypadku ataku ze strony innego państwa.
"Jeśli jedna z dwóch stron znajdzie się w sytuacji wojny w związku ze zbrojną inwazją jednego państwa lub grupy państw, druga strona dostarczy pomoc wojskową i wszelką inną pomoc bez zwłoki, poprzez zmobilizowanie wszystkich posiadanych środków zgodnie z artykułem 51 Karty Narodów Zjednoczonych oraz prawem KRLD (Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, oficjalna nazwa Korei Północnej - przyp. red.) i Federacji Rosyjskiej" - czytamy w dokumencie.
Artykuł 51 Karty Narodów Zjednoczonych dotyczy prawa do samoobrony: "Nic w niniejszej Karcie nie może uchybiać niepozbywalnemu prawu do samoobrony indywidualnej lub zbiorowej w przypadku napaści zbrojnej na któregokolwiek członka Narodów Zjednoczonych, zanim Rada Bezpieczeństwa nie podejmie niezbędnych zarządzeń w celu utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa".
Zdaniem ekspertów z amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), "Rosja i Korea Północna w dużej mierze przedstawiły porozumienie jako dowód ich wzajemnego wsparcia w ramach walki z Zachodem i zasygnalizowały, że ich wspólnym celem jest rzucenie wyzwania obecnemu porządkowi świata".
Dodano też, że "Putin dąży do stworzenia koalicji zaprzyjaźnionych państw z historycznie ciepłymi więzami ze Związkiem Radzieckim, aby działać jako alternatywa dla Zachodu".
Inny traktat o obustronnej pomocy Korea Północna i ZSRR podpisały w 1961 roku. Zawierał on klauzulę dot. interwencji wojskowej drugiej strony, gdy inny sygnatariusz zostanie zaatakowany.
Zacieśnienie współpracy Korei Północnej z Rosją
W 2022 roku, po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę na pełną skalę, stosunki między Moskwą a Pjongjangiem uległy zacieśnieniu, głównie w związku z sankcjami Zachodu nałożonymi na Moskwę i próbami obchodzenia tych ograniczeń przez stronę rosyjską.
Stany Zjednoczone i Korea Południowa oskarżyły władze w Pjongjangu o przekazywanie Rosji broni w celu wykorzystania jej podczas wojny na Ukrainie. Rosja i Korea Północna odrzuciły te zarzuty. W ubiegłym roku kraje te zapowiedziały pogłębienie współpracy militarnej podczas wizyty Kima we Władywostoku, gdzie we wrześniu spotkał się z Putinem.
Resort obrony Korei Południowej oszacował pod koniec lutego br., że od czasu tamtego spotkania Korea Płn. wysłała do Rosji około 6,7 tys. kontenerów z amunicją.
W ocenie ekspertów, w zamian za wsparcie militarne Korea Północna otrzymuje rosyjskie technologie niezbędne do rozwoju programu rakietowego i nuklearnego, co stanowi złamanie sankcji ONZ nałożonych na Pjongjang.
Czytaj więcej:
Źródło: PAP/ISW/KCNA