Rewolucja dla uczniów. Jeden przedmiot wypada ze średniej
Ważna wiadomość dla uczniów. W nowym roku szkolnym zmieniają się zasady liczenia średniej ocen. Nie będzie się do niej wliczała religia.
Decyzją ministerstwa edukacji w nowym roku szkolnym 2024/2025 religia nie będzie traktowana tak, jak pozostałe przedmioty.
"W związku z tym, że zajęcia religii i etyki nie są zajęciami, na które uczeń jest obowiązany uczęszczać, nie jest uzasadnione, aby roczna lub końcowa ocena klasyfikacyjna z tych zajęć miała wpływ na średnią uzyskanych ocen" - wskazało Ministerstwo Edukacji Narodowej w komunikacie cytowanym przez "Super Express".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ambicje Mastalerka. Ekspertka ściągnęła go na ziemie?
Katecheza to przedmiot, z którego łatwo uzyskać dobrą notę. Nieuwzględnianie oceny z religii w średniej to kiepska wiadomość dla uczniów, którzy chcą ją podwyższyć, by uzyskać czerwony pasek.
Redukcja lekcji religii? Szefowa MEN zabrała głos
Ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała w TVN24, że MEN rozpoczęło pracę nad redukcją liczby godzin lekcji religii w szkole do jednej godziny tygodniowo. Polityczka podkreśliła, że w tym wymiarze godzin lekcje religii odbywać się będą od 1 września 2025 r.
Sprzeciw wobec tych planów wyraziła Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.
"Komisja Wychowania Katolickiego KEP, odnosząc się do informacji przekazanych przez Panią Minister Edukacji Barbarę Nowacką, wyraża stanowczy sprzeciw wobec planowanych działań, które mają na celu redukcję nauczania lekcji religii do jednej godziny tygodniowo oraz łączenie klas na lekcjach religii" - napisał w oświadczeniu przewodniczący komisji bp Wojciech Osial.
Nawiązując do stanowiska Konferencji Episkopatu Polski z 12 czerwca podkreślił, że zapowiadane zmiany są "krzywdzące lub wręcz dyskryminujące". "Ograniczają one prawa rodziców do wychowania własnych dzieci w wyznawanej wierze" - ocenił.
Bp Osial zaznaczył, że zgodnie z obowiązującym prawem wszelkie zmiany legislacyjne odnoszące się do nauczania lekcji w szkole powinny zostać dokonane na drodze porozumienia z Kościołami oraz związkami wyznaniowymi.
Czytaj więcej:
Źródło: "Super Express"/PAP