Trwa ładowanie...

Putin chce zbudować kolej szerokotorową do Wiednia


Budowa szerokotorowej linii kolejowej, która
połączy Rosję, przede wszystkim jej Kolej Transsyberyjską, z
Europą Środkową i Zachodnią, była jednym z tematów rozmów w
Wiedniu prezydenta Rosji Władimira Putina z kanclerzem Austrii
Alfredem Gusenbauerem.

Putin chce zbudować kolej szerokotorową do WiedniaŹródło: AP
ddglbdx
ddglbdx

Poinformowała o tym agencja Interfax, powołując się na źródło w rosyjskiej delegacji. Rosyjska agencja nie podała szczegółów.

Putin polecił w ubiegłym miesiącu premierowi Michaiłowi Fradkowowi, aby rząd udzielił wsparcia rosyjskim kolejom (RŻD), które planują budowę linii kolejowej o szerokości 1520 mm do Europy.

Prezes RŻD Władimir Jakunin poinformował wówczas, że projekt ułożenia szerokiego toru do Wiednia został już wstępnie uzgodniony z kanclerzem Gusenbauerem.

Linia ta przecinałaby terytorium Słowacji, gdzie szerokie tory dochodzą już do Koszyc, 89 km od granicy z Ukrainą. Teraz miałby zostać przedłużone do Bratysławy, a stamtąd do Wiednia.

ddglbdx

Strona rosyjska nie ukrywa, że przedsięwzięcie to stanowi konkurencję wobec projektu uruchomienia w polskim Sławkowie terminalu do odbioru kontenerów transportowanych Koleją Transsyberyjską z Azji do Europy. Do Sławkowa, leżącego 397 km od granicy z Ukrainą, dochodzi polska kolej szerokotorowa.

Możliwe, że nakłady na ułożenie torów (na Słowacji) będą wyższe, jednak trasa omijająca terytorium Polski, nielojalnej wobec rosyjskich inicjatyw, wygląda atrakcyjniej z punktu widzenia ryzyka politycznego - pisał niedawno "Kommiersant".

Według rosyjskiego dziennika, RŻD aktywnie omawia ten projekt z przedstawicielami władz Słowacji.

Rosja chce także zbudować terminal przeładunkowy dla kontenerów z Dalekiego Wschodu w Zahony, na granicy Węgier i Ukrainy. Propozycję taką stronie węgierskiej złożył w ubiegłym roku Putin podczas swojej wizyty w Budapeszcie.

Projekt przedłużenia Kolei Transsyberyjskiej do Europy jest również jednym z tematów trwającego od środy w Soczi II Międzynarodowego Forum "Partnerstwo Strategiczne 1520". Zebrali się tam przedstawiciele 17 państw - 12 krajów poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw, a także Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Mongolii - które korzystają z torów o szerokości 1520 mm.

Jerzy Malczyk

ddglbdx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddglbdx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj