"Sytuacja jest trudna". Alarmujący głos z Ukrainy [RELACJA NA ŻYWO]
RELACJA ZAKOŃCZONA

"Sytuacja jest trudna". Alarmujący głos z Ukrainy [RELACJA NA ŻYWO]

"Naciera nie tylko regularna armia". Głos z Ukrainy o "trudnej sytuacji
"Naciera nie tylko regularna armia". Głos z Ukrainy o "trudnej sytuacji
Źródło zdjęć: © Forum | CLODAGH KILCOYNE / Reuters / Forum
Sylwia BagińskaVioletta Baran
07.01.2023 22:22, aktualizacja: 08.01.2023 22:22

Niedziela to 319. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. W nocy okupowanym przez Rosjan Melitopolem wstrząsnęła seria potężnych wybuchów. Siła eksplozji była tak duża, że w wielu pobliskich budynkach wyleciały szyby z okien. Obecnie bardzo trudna sytuacja jest również w Sołedarze. Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar przekazała, że siły okupanta "skoncentrowały tam znaczne wysiłki, by dojść do granic obwodu donieckiego albo przynajmniej, w celach propagandowych, zdobyć chociaż jedną miejscowość". Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
  • "Sytuacja na wschodzie jest trudna. Na niektórych odcinkach w obwodzie donieckim powoli, krok za krokiem, posuwamy się do przodu. Ale na niektórych - atakuje wróg. Naciera nie tylko regularna armia, ale także (armie) prywatne" - przekazała na Telegramie ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.


Relacja zakończona

Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ. 

Siły okupanta dokonały 144 uderzeń w obwodzie sumskim: zniszczone zostały domy, szkoła, klub i gospodarstwo rolne.

Do sieci trafiło kolejne nagranie rozmowy telefonicznej przeprowadzonej przez rosyjskiego żołnierza. Z kilkudziesięciosekundowego dialogu wynika, że okupanci zmuszani są przez dowódców do nietypowych zadań. Jeden z generałów kazał  malować kamienie.

Według Zełenskiego "w okolicach tych dwóch miast nie ma kawałka ziemi, na którym okupant nie oddałby życia w imię obłąkanych idei przywódców rosyjskiego reżimu".

- Siły ukraińskie odpierają ciągłe ataki na Bachmut, który mimo wszystko się trzyma, choć duża część miasta jest zniszczona. Utrzymują też swoje pozycje w pobliskim Sołedarze, choć sytuacja jest bardzo trudna - wskazał prezydent Ukrainy. 

Ukraińskie wojsko utrzymuje pozycje w dwóch kluczowych miastach w obwodzie donieckim, Bachmucie i Sołedarze - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w tradycyjnym wieczornym przekazie wideo.

Graficzne przedstawienie strat wroga.

Ponad 200 osób, w tym ponad 100 dzieci zaprosili organizatorzy spotkania bożonarodzeniowego dla uchodźców z Ukrainy w niedzielę wieczorem w Centrum Kultury w Lublinie. "To są już ich drugie święta poza domem" - podał współorganizator Piotr Skrzypczak.

Wojna Rosji z Ukrainą spowodowała największą falę uchodźców od czasów II wojny światowej - przekazała agencja Ukrinform, powołując się na dane ONZ. 

Brytyjscy politycy wzywają do powołania specjalnego trybunału dla zbrodni rosyjskiej agresji w Ukrainie - podała agencja Ukrinform. 

"Oczywiście nie jest to wykluczone" - powiedział w niedzielę wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Robert Habeck pytany w wywiadzie dla telewizji ARD o możliwe dostawy czołgów Leopard dla Ukrainy. Po tym, jak niedawno Niemcy ogłosiły, że dostarczą Ukrainie bojowe wozy piechoty Marder słychać apele o wysłanie także Leopardów.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał też, że w celu zdyskredytowania ukraińskiego dowództwa Rosjanie szerzą dezinformację o przygotowywaniu przez wojska ukraińskie ostrzału placówek medycznych na okupowanych terytoriach obwodu ługańskiego, w których leczą się ranni rosyjscy żołnierze.

Zdarzenie miało miejsce w czwartek w pobliżu miejscowości Czystopilla w obwodzie zaporoskim, którego część znajduje się pod rosyjską okupacją. Takie działania mają na celu utrzymanie dyscypliny wojskowej i zapobieżenie szerzeniu się paniki wśród żołnierzy wojsk okupacyjnych - napisano w komunikacie sztabu.


Rosgwardia, dowodzona przez generała Wiktora Zołotowa, byłego szefa osobistej ochrony Władimira Putina, została utworzona w 2016 roku na bazie Wojsk Wewnętrznych MSW Rosji. Znaczący odsetek żołnierzy tej formacji na rosyjskim Północnym Kaukazie stanowią tzw. kadyrowcy - oddziały specjalne przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa.

Rosyjska Gwardia Narodowa (Rosgwardia) rozstrzelała sześciu żołnierzy, którzy chcieli oddać się do ukraińskiej niewoli - poinformował w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Rosjanie rekrutowali dzieci za pomocą gry mobilnej - podał Kanał24.

Prezydent Serbii nagrodził Władimita Putina orderem  "za szczególną patriotyczną troskę i miłość do Republiki Serbskiej".

Polscy politycy codziennie wypowiadają to, czego Niemcy czy Francuzi zwykle nie mają odwagi powiedzieć, nakreślając jeden ze swoich celów wojennych: Rosja w wyniku swej brutalnej i agresywnej wojny z Ukrainą musi być bezwzględnie i w jak największym stopniu osłabiona.


Autor artykułu Philipp Fritz cytuje jako "typową dla czołowych polskich polityków" wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który w listopadzie 2022 roku powiedział, że "w tej wojnie rozpętanej przez Rosję wynik może być tylko jeden: albo wygra Ukraina, albo przegra cała Europa".

Niektórzy członkowie NATO, w tym Niemcy, wydają się chcieć jak najszybszego zakończenia działań wojennych w Ukrainie, nawet jeśli kraj ten musiałby pójść na ustępstwa terytorialne. Z kolei Polska chce długoterminowo osłabić Rosję - przekazał w niedzielę portal dziennika "Welt".

Rosja zrobiła z Ukrainy największe na świecie pole minowe, co powoduje m.in. poważne zakłócenia w rolnictwie, które jest jedną z głównych gałęzi ukraińskiej gospodarki - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal w wywiadzie opublikowanym w niedzielę przez południowokoreańską agencję Yonhap.

Turcja żąda rzeczy, których nie możemy i nie chcemy dać - oświadczył w niedzielę premier Szwecji Ulf Kristersson w kurorcie narciarskim Saelen na zachodzie swego kraju podczas dorocznej konferencji na temat bezpieczeństwa. Kristersson po raz pierwszy publicznie zakwestionował żądania Turcji na drodze Szwecji do NATO, które jego zdaniem wykraczają poza zawarte pod koniec czerwca 2022 roku porozumienie z Ankarą o wspólnych działaniach na rzecz walki z terroryzmem.


- Turcja potwierdziła, że zrobiliśmy to, co obiecaliśmy, ale jednocześnie żąda rzeczy, których nie możemy i nie chcemy dać - stwierdził Kristersson, odnosząc się do tureckich żądań deportacji osób podejrzanych o terroryzm.

Źródło: WP Wiadomości/PAP/Ukrinform/Ukraińska Prawda/Reuters/Twitter

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także