Pucz w Korei Płd. Były minister próbował popełnić samobójstwo w areszcie
Były minister obrony Korei Południowej Kim Jong Hjun próbował odebrać sobie życie w areszcie. Polityk trafił tam ze względu na swoją rolę we wprowadzeniu stanu wojennego przez prezydenta Jun Suk Jeola.
Komisarz generalny Koreańskiej Służby Więziennej Szin Jong He poinformował, że Kim próbował odebrać sobie życie tuż przed północą z wtorku na środę czasu lokalnego - podaje agencja Yonhap. Obecnie przebywa w celi ochronnej, a jego stan zdrowia jest stabilny.
Kim przebywał w areszcie od niedzieli. Sąd w Seulu wydał we wtorek wieczorem nakaz aresztowania ministra pod zarzutem "istotnego" zaangażowania w zamachu stanu w związku z jego rolą w ogłoszeniu i wprowadzeniu w życie 3 grudnia stanu wojennego przez prezydenta kraju Jun Suk Jeola.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowy przyjaciel Putina. Ekspert: Kim wzoruje się na Korei Południowej
W ramach śledztwa dotyczącego stanu wojennego zatrzymano również dwóch wysokich rangą funkcjonariuszy policji: komisarza generalnego Narodowej Agencji Policji Czo Dzi Ho oraz szefa metropolitalnej agencji policji w Seulu Kim Bong Sika. Obaj zostali objęci zakazem opuszczania kraju.
Naloty i dochodzenia
Policja przeprowadziła naloty na kancelarię prezydenta oraz komendę główną policji. Funkcjonariusze weszli także do biur policji metropolitalnej w Seulu i gwardii policyjnej Zgromadzenia Narodowego. Prezydent Jun nie był obecny w kancelarii podczas nalotu i nie pojawił się publicznie od soboty, kiedy to przeprosił za swoje decyzje.
Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wu Won Szik ogłosił rozpoczęcie parlamentarnego dochodzenia w sprawie stanu wojennego, wzywając do utworzenia specjalnej komisji. Podkreślił, że jest to konieczne dla uzyskania publicznych zeznań od prezydenta.
Główna partia opozycyjna planuje przeprowadzić drugie głosowanie w sprawie impeachmentu prezydenta w sobotę. Agencja Reutera zauważa, że członkowie prezydenckiej Partii Władzy Ludowej mogą tym razem poprzeć impeachment.
Gdzie szukać pomocy?
Osoby w kryzysie emocjonalnym, potrzebujące pomocy, mogą ją uzyskać pod całodobowym numerem telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 lub w całodobowym Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym: 800 70 22 22.
Osoby dorosłe, potrzebujące pomocy po stracie bliskich, mogą uzyskać wsparcie pod numerem telefonu: 800 108 108.
Dzieci i młodzież w żałobie mogą uzyskać wsparcie pod numerem telefonu: 800 111 123.
W razie zagrożenia życia należy dzwonić pod numer 112.
Czytaj więcej: