Trwa ładowanie...

Koronawirus atakuje coraz młodszych. Przybywa nastolatków z ciężkim przebiegiem COVID-19

Niepokojące doniesienia z dziecięcego oddziału covidowego. Przebieg choroby u nastolatków w trzeciej fali epidemii jest cięższy niż wcześniej. Specjalistka relacjonuje, co dzieje się na szpitalnych salach.

Share
Koronawirus w Polsce. Przybywa nastolatków z ciężkim przebiegiem COVID-19Koronawirus w Polsce. Przybywa nastolatków z ciężkim przebiegiem COVID-19Źródło: EASTNEWS
d18jvp8

- Mali pacjenci, tak jak i dorośli, zakażeni są głównie wariantem brytyjskim. U dzieci powoduje on cięższy przebieg. Nastolatek natomiast przechodzi wariant brytyjski podobnie jak osoba dorosła - powiedziała specjalistka chorób zakaźnych i pediatra dr Lidia Stopyra, kierująca dziecięcym oddziałem covidowym w szpitalu Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Z jej obserwacji wynika, że sytuacja dzieci jest teraz zupełnie inna niż na początku epidemii.

- Było przede wszystkim mniej pacjentów, a choroba przebiegała łagodniej - przyznaje.

d18jvp8

Zobacz też: Szef GIS Krzysztof Saczka do dymisji? "Inżynier nie zna sytuacji"

Zgodnie z relacją specjalistki, jeszcze miesiąc temu, większość łóżek zajmowały najmłodsze dzieci - kilkumiesięczne i kilkutygodniowe.

- Po zamknięciu żłobków i przedszkoli liczba chorych w tej grupie wiekowej stopniowo zaczęła spadać. Sytuacja się zmieniła i większość naszych pacjentów to nastolatki. Tylko jeden mały pacjent jest z "ogniska żłobkowego" - powiedziała dr Stopyra.

d18jvp8

Zdecydowana większość pacjentów krakowskiego szpitala ma zapalenie płuc. Wielu z nich cierpi także na choroby współistniejące. Stopyra wskazała, że jedną z przyczyn cięższego przebiegu COVID-19 jest otyłość.

Koronawirus w Polsce. Lekarz: Mamy większe doświadczenie

Zdaniem Stopyry, mimo cięższych przypadków na oddziale, personel posiada też większe doświadczenie. Specjalistka wskazała m.in. na łatwiejszą diagnostykę - teraz szybkie testy antygenowe są wykonywane w szpitalu, rok temu wymazy były wożone do Warszawy lub Kielc

Lekarz wskazała także, że musimy być gotowi na nowe warianty koronawirusa.

- Nie chodzi o to, aby się bać, tylko żeby myśleć strategicznie. Nie jest to nic nowego w medycynie, że wirus mutuje. Tak jest z grypą - co roku powstają nowe szczepionki dostosowane do nowych mutacji. W przypadku COVID-19 też musi być gotowość do pracy nad szczepionkami wymierzonymi przeciwko nowym odmianom wirusa - powiedziała.

d18jvp8

Szczepionki niezbędne w powrocie do normalności

Dr Stopyra zaapelowała także do Polaków ws. szczepionek. Przyznała, że zaszczepienie większości populacji jest niezbędne w powrocie do normalnego funkcjonowania.

- Jeśli wciąż wielu dorosłych nie planuje się zaszczepić, to nie damy rady osiągnąć odporności populacyjnej bez zaszczepienia dzieci - stwierdziła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d18jvp8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18jvp8
d18jvp8
Więcej tematów