Trwa ładowanie...

Przerażające upały. Polacy boją się anomalii pogodowych

To dopiero początek lata, ale mieszkańcy Polski, kiedyś kraju o umiarkowanym klimacie, doświadczyli już kilku upalnych epizodów. W temperaturze przekraczającej 30 stopni Celsjusza nie funkcjonuje się dobrze, więc dni dyskomfortu nie są dobrym wspomnieniem. Ze strachem myślimy o kolejnej fali.

Fala gorąca dotarła do Polski
W Warszawie w niektórych lokalizacjach pojawiły się uliczne zraszaczeFala gorąca dotarła do Polski W Warszawie w niektórych lokalizacjach pojawiły się uliczne zraszaczeŹródło: East News, fot: Wojciech Olkusnik
d3z82ft
d3z82ft

O te lęki, jakie budzi perspektywa kolejnych skwarnych dni, zapytano pod koniec czerwca w ankiecie Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna. W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Wirtualnej Polski respondenci odpowiedzieli na pytanie: "Czy obawiasz się tegorocznych upałów?".

Wysokie temperatury nie są obojętne dla organizmu. Na próbę wystawieni są wtedy ludzie i zwierzęta. Zignorowanie zalecanych środków ostrożności może nam zaszkodzić.

Upalne dni zmuszają wszystkich, a szczególnie osoby starsze, chorujące na serce i choroby układu krążenia i z niedyspozycjami oddechowymi do szczególnych działań ochronnych. Trzeba strzec się przed udarem cieplnym, poparzeniami słonecznymi, odwodnieniem.

d3z82ft

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wtedy najlepiej zarezerwować urlop. "Mamy konkretne korzyści"

Nie wolno zapomnieć o ochronie skóry i głowy i o zaopatrzeniu się w kremy z filtrem, jeśli zamierzamy przebywać na słońcu. Konieczne jest picie dużej ilości wody.

Anomalie pogodowe. Polacy boją się upałów

Eksperci twierdzą, że w temperaturze 35 st. C i przy bardzo dużej wilgotności powietrza zdrowy człowiek może nie powinien przebywać na zewnątrz dłużej niż sześć godzin. Najlepiej między godziną 11 a 17 pozostać w chłodnym lub zacienionym miejscu i przeczekać upał.

I choć instrukcja postępowania jest prosta i znana każdemu, okazuje się, że większość Polaków odczuwa niepokój przed zapowiadanymi przez meteorologów anomaliami. Lęku nie odczuwa 39 proc. respondentów, w tym 11 proc. zdecydowanie nie. Natomiast 9 proc. uczestników badania Ariadny nie ma na ten temat żadnego zdania.

Polacy obawiają się upałów Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna
Źródło: Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna

Ankieta, w której udział wzięło 1132 internautów w wieku powyżej 18 lat, nie wskazuje, czego dotyczą obawy Polaków. Upały mogą niepokoić nie tylko z powodu niekomfortowych, a czasem wręcz niebezpiecznych warunków. Dla wielu osób ich coraz większa częstotliwość jest znakiem ocieplenia klimatu. Te kwestionowane przez wiele osób zagrożenie jest realne i może powodować coraz więcej takich pogodowych anomalii.

d3z82ft

Źródło: Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3z82ft
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3z82ft
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj