Przerażające upały. Polacy boją się anomalii pogodowych
To dopiero początek lata, ale mieszkańcy Polski, kiedyś kraju o umiarkowanym klimacie, doświadczyli już kilku upalnych epizodów. W temperaturze przekraczającej 30 stopni Celsjusza nie funkcjonuje się dobrze, więc dni dyskomfortu nie są dobrym wspomnieniem. Ze strachem myślimy o kolejnej fali.
O te lęki, jakie budzi perspektywa kolejnych skwarnych dni, zapytano pod koniec czerwca w ankiecie Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna. W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Wirtualnej Polski respondenci odpowiedzieli na pytanie: "Czy obawiasz się tegorocznych upałów?".
Wysokie temperatury nie są obojętne dla organizmu. Na próbę wystawieni są wtedy ludzie i zwierzęta. Zignorowanie zalecanych środków ostrożności może nam zaszkodzić.
Upalne dni zmuszają wszystkich, a szczególnie osoby starsze, chorujące na serce i choroby układu krążenia i z niedyspozycjami oddechowymi do szczególnych działań ochronnych. Trzeba strzec się przed udarem cieplnym, poparzeniami słonecznymi, odwodnieniem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie wolno zapomnieć o ochronie skóry i głowy i o zaopatrzeniu się w kremy z filtrem, jeśli zamierzamy przebywać na słońcu. Konieczne jest picie dużej ilości wody.
Anomalie pogodowe. Polacy boją się upałów
Eksperci twierdzą, że w temperaturze 35 st. C i przy bardzo dużej wilgotności powietrza zdrowy człowiek może nie powinien przebywać na zewnątrz dłużej niż sześć godzin. Najlepiej między godziną 11 a 17 pozostać w chłodnym lub zacienionym miejscu i przeczekać upał.
I choć instrukcja postępowania jest prosta i znana każdemu, okazuje się, że większość Polaków odczuwa niepokój przed zapowiadanymi przez meteorologów anomaliami. Lęku nie odczuwa 39 proc. respondentów, w tym 11 proc. zdecydowanie nie. Natomiast 9 proc. uczestników badania Ariadny nie ma na ten temat żadnego zdania.
Ankieta, w której udział wzięło 1132 internautów w wieku powyżej 18 lat, nie wskazuje, czego dotyczą obawy Polaków. Upały mogą niepokoić nie tylko z powodu niekomfortowych, a czasem wręcz niebezpiecznych warunków. Dla wielu osób ich coraz większa częstotliwość jest znakiem ocieplenia klimatu. Te kwestionowane przez wiele osób zagrożenie jest realne i może powodować coraz więcej takich pogodowych anomalii.
Źródło: Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna