Kierowcy tracą pierwszeństwo. A to nie koniec zmian. Rewolucja w przepisach ruchu drogowego
Od 1 czerwca wchodzą w życie zmiany w przepisach ruchu drogowego. Głównie chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa pieszych na drogach, a także o ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym. W przepisach znajdą się też informacje dotyczące zachowania minimalnego odstępu między pojazdami.
30.05.2021 12:18
Rewolucja w przepisach ruchu drogowego
Nadchodzą zmiany w przepisach ruchu drogowego, które wejdą w życie już 1 czerwca. Zgodnie z nowymi przepisami ruchu drogowego, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, z wyjątkiem tramwaju. Pieszy będzie miał pierwszeństwo przed tramwajem tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych.
Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, ma obowiązek:
- zachować szczególną ostrożność,
- zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście.
Pieszy ma natomiast obowiązek zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. Zabrania się pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.
Zmiany w przepisach ruchu drogowego dla pieszych
W przepisach znajdzie się też zapis zabraniający pieszemu korzystania z telefonu,
lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez:
- jezdnię lub torowisko,
- przejście dla pieszych,
w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku czy przejściu dla pieszych.
Przepisy o ruchu drogowym obowiązują też na autostradach i w obszarze zabudowanym
Na autostradach i drogach ekspresowych kierujący pojazdem obowiązany jest zachować minimalny odstęp od poprzedzającego go - na tym samym pasie ruchu - pojazdu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym się poruszamy, wyrażonej w kilometrach na godzinę.
Dla przykładu przy prędkości 100 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 m. Tej zasady nie stosuje się podczas wyprzedzania.
Od 1 czerwca dopuszczalna prędkość pojazdu lub zespołu pojazdów przez całą dobę na obszarze zabudowanym wynosić będzie do 50 km/h.