Trwa ładowanie...

Przemysław Czarnek o aborcji. "Nie można ze zbrodni czynić prawa"

W czwartek Sejm w pierwszym czytaniu odrzucił projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży. Tę decyzję jednoznacznie ocenił Przemysław Czarnek. - Jeśli ze zbrodni robi się prawo, to mamy do czynienia z jakimś koszmarnym pomyleniem pojęć. Aborcja jest zbrodnią, jest zabójstwem. Nie można ze zbrodni czynić prawa - powiedział minister edukacji i nauki w RMF FM.

Przemysław Czarnek mówi o aborcji. "Nie można ze zbrodni czynić prawa"Przemysław Czarnek mówi o aborcji. "Nie można ze zbrodni czynić prawa"Źródło: PAP, fot: PAP/Paweł Supernak
d2lgqmr
d2lgqmr

W tym tygodniu Sejm odrzucił projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży. Zakładał on m.in. możliwość przeprowadzenia aborcji do 12. tygodnia ciąży. Polska nie jest jednak jedynym krajem, gdzie ten temat budzi tak olbrzymie emocje. W piątek Sąd Najwyższy USA uchylił konstytucyjne prawo do aborcji, unieważniając precedens Roe przeciwko Wade.

Przemysław Czarnek mówi o aborcji. "Nie można ze zbrodni czynić prawa"

To właśnie do wydarzeń w USA w rozmowie z RMF FM nawiązał Przemysław Czarnek. - Cieszę się z tego, co się stało w Stanach Zjednoczonych. Od mniej więcej 1968 r. w Europie Zachodniej i w świecie Zachodu obserwujemy powolny upadek naszej cywilizacji. Jeśli ze zbrodni robi się prawo, to mamy do czynienia z jakimś koszmarnym pomyleniem pojęć. Aborcja jest zbrodnią, jest zabójstwem. W związku z tym nigdy nie będziemy głosować za zbrodnią - powiedział minister edukacji i nauki.

Warto zauważyć, że po ostatnim wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Polsce również w naszym kraju prawo do aborcji zostało ograniczone. Organ pod przywództwem Julii Przyłębskiej uznał jesienią 2020 roku, że sprzeczny z ustawą zasadniczą jest przepis, który dopuszcza przerywanie ciąży w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu.

Oburzenie po wywiadzie z Kaczyńskim. "Za rok nie będzie co zbierać po tym rządzie"

Wcześniej posłowie PiS twierdzili, że skierują do komisji każdy projekt obywatelski, jaki trafi do Sejmu. W tym przypadku tak się nie stało. Zdaniem Czarnka wynika to z faktu, że "nie każdy projekt obywatelski nadaje się do głosowania". - Projekt, który ze zbrodni robi prawo, nie nadaje się do głosowania "za" - stwierdził w RMF FM.

d2lgqmr

- Wyobraża sobie pan na przykład projekt, że będziemy zabijać staruszka, który nie ma nóg i rąk tylko dlatego, że nie jest w stanie samodzielnie żyć i że będziemy go procedować przez komisje? Przecież to jest skandal - dodał polityk PiS.

"W Polsce chronimy życie człowieka najlepiej na świecie"

W opinii Czarnka obecnie wartości, które stanowiły o wartościach społeczeństwa przez tysiące lat, są "zwalczane, a nawet całkowicie rugowane". - Przejawem tego i przykładem tego jest czynienie ze zbrodni prawa. Zbrodnia nigdy nie jest prawem (...). Nie można ze zbrodni czynić prawa - powtarzał minister.

Polityk rządu Zjednoczonej Prawicy podkreślił w RMF FM, że "człowiek w łonie matki jest po prostu człowiekiem - bez względu na to, kto jakie ma poglądy". - Nie zmienia to faktu, że człowiek, który nie ma rąk i nóg, nie może żyć samodzielne, też jest człowiekiem i każdy człowiek ma prawo do życia. To stwierdził Trybunał Konstytucyjny nie tylko w orzeczeniu sprzed 1,5 roku, ale również w orzeczeniach sprzed 20 lat - dodał.

d2lgqmr

Czarnek pochwalił też polskie przepisy chroniące życie człowieka, które jego zdaniem mogą być "wzorem dla całego świata". - Dzisiaj w Polsce chronimy życie człowieka na każdym etapie jego rozwoju, w każdej jego fazie, najlepiej w Europie i najlepiej w świecie, dlatego nie musimy z nikogo brać przykładu - podsumował.

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2lgqmr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lgqmr
Więcej tematów