Przełom ws. miliardów dla Polski? Zaskakujące wyniki sondażu dla WP

Aż 68,6 proc. badanych jest zdania, że Polska otrzyma środki z Krajowego Planu Odbudowy - tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys. Jednak, jeśli nie uda się zdobyć tych pieniędzy, Polacy są zdania, że dwóch polityków powinno się pożegnać ze stanowiskami: chodzi o premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Zbigniewa Ziobro.

Na zdjęciu: Mateusz Morawiecki i Zbigniew Ziobro
Na zdjęciu: Mateusz Morawiecki i Zbigniew Ziobro
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

Komisja Europejska na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy, co jest krokiem w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. Jednak te pieniądze nie zostały jeszcze wypłacone. Rząd musi spełnić tzw. kamienie milowe, na które zgodził się premier - dotyczą one m.in. przejrzystości finansów publicznych, zmian na rzecz czystego powietrza, efektywności energetycznej, w tym inwestycji w wiatraki, polepszenia jakości opieki medycznej.

Jednak najwięcej kontrowersji budzi sprawa praworządności, która jest głównym punktem zapalnym między Warszawą a Brukselą. KE zaznaczyła, że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

Pracownia United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski przeprowadziła sondaż ws. Krajowego Planu Odbudowy. Aż 68,6 proc. badanych jest zdania, że Polska otrzyma środki z KPO. 28,1 proc. ankietowanych wierzy, że dojdzie do tego przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku za rządów PiS. Nieco więcej - 28,3 proc. - Polaków jest zdania, że po wyborach, jeśli władzę przejmie opozycja. 12,2 proc. badanych twierdzi, że środki z KPO dla Polski pojawią się po przyszłorocznych wyborach - nawet jeśli PiS wygra je po raz kolejny.

18,4 proc. ankietowanych nie wierzy w to, że Polska uzyska pieniądze przewidziane w ramach KPO. 13 proc. nie potrafiło odpowiedzieć na pytanie zawarte w badaniu.

Spór o KPO. Jest nowy sondaż
Spór o KPO. Jest nowy sondaż© WP

Morawiecki vs. Ziobro. Jeden i drugi może wiele stracić

Pracownia United Surveys zapytała ankietowanych, czy jeśli Polska nie uzyska pieniędzy z KPO, to kto powinien za to zapłacić posadą w rządzie. 3,4 proc. Polaków wskazało na szefa polskiego rządu, Mateusza Morawieckiego. 15,4 proc. badanych jest zdania, że to minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powinien ponieść konsekwencje za brak środków z KPO.

Jednak aż 41,6 proc. ankietowanych domaga się dymisji zarówno Morawieckiego, jak i Ziobry w przypadku fiaska ws. Krajowego Planu Odbudowy. 33,1 proc. Polaków wybrało odpowiedź "żaden z nich", a 6,5 proc. - "trudno powiedzieć".

Nowy sondaż
Nowy sondaż© WP

Sprawa KPO dzieli liderów Zjednoczonej Prawicy - premiera Mateusza Morawieckiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Ten drugi w niedawnym wywiadzie dla Polsat News przekonywał, że Morawiecki zgodził się na mechanizmy warunkowości KPO, które "dają arbitralną, realną, faktyczną władzę Komisji Europejskiej". Według niego premier uwierzył kanclerz Niemiec. - To poważny błąd i brak doświadczenia politycznego - powiedział minister sprawiedliwości.

W podobnym tonie wypowiedział się też wiceminister z ramienia Solidarnej Polski - Jacek Ozdoba. - Ta historyczna porażka pana premiera powinna być związana z konsekwencjami. Niestety, na razie konsekwencje ponosi Polska. Sądzę, że pan premier wprowadza wszystkich w błąd. Na pewno mnie, jako posła, wprowadził. Nie docenia pan możliwości Solidarnej Polski i tego, jak w obozie Zjednoczonej Prawicy jest odbierana decyzja premiera. Posłowie PiS podchodzą i mówią nam: "mieliście rację" - mówił Ozdoba w programie "Tłit" Wirtualnej Polski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z kolei Mateusz Morawiecki stara się odpierać ataki ze strony ministra jego rządu. Tak zareagował na słowa Zbigniewa Ziobry, które padły w wywiadzie dla tygodnika "Sieci", (polityk zarzucił premierowi, że przez ustępliwą politykę wobec Unii Europejskiej doprowadził do uzależnienia Polski od Brukseli - przyp. red.).

- Mówić, że oddaliśmy więcej władzy do Brukseli niż poprzednie ekipy, to kompletne nieporozumienie. Jak pan minister chce, to mu to dokładnie wytłumaczę - mówił w poniedziałek w Gdańsku Morawiecki. - Zjednoczona Prawica to duży namiot łączący różne poglądy. Mamy głosy skrajnie eurosceptyczne, radykalne, ale mamy też opinie realistyczne - dodał.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dniach 2-4 grudnia 2022 roku metodami CAWI & CATI 50/50 na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (999)