Trwa ładowanie...

Przejrzeli "Dżentelmena". Tajemniczy człowiek z Morza Północnego to Australijczyk

Australijscy naukowcy pomogli rozwikłać zagadkę, która dręczyła śledczych z Niemiec od 1994 roku. Ciało mężczyzny, który dryfował po Morzu Północnym w pobliżu Helgolandu, zostało zbadane przy użyciu nowej techniki kryminalistycznej. Wszystko wskazuje na to, że denat mógł spędzić większość swojego życia w Australii.

Naukowcy stworzyli prawdopodobny wizerunek mężczyzny, którego ciało znalezione zostało w 1994 roku w Morzu Północnym, w pobliżu niemieckiej wyspy Helgoland Naukowcy stworzyli prawdopodobny wizerunek mężczyzny, którego ciało znalezione zostało w 1994 roku w Morzu Północnym, w pobliżu niemieckiej wyspy Helgoland Źródło: Murdoch University
d3w80wc
d3w80wc

Tajemnica mężczyzny, nazwanego przez śledczych "Dżentelmenem" z uwagi na elegancką odzież - wełniany krawat, bardzo drogie brytyjskie buty, francuskie spodnie i niebieską koszulę z długim rękawem - wprawiała w zakłopotanie niemiecką policję od 28 lat. Wiadomo było, że miał około 45-50 lat i że padł ofiarą przestępstwa, bo jego ciało zostało celowo obciążone żelaznymi narzędziami, które miały utrzymać go na dnie. Kim był i skąd się wziął w wodach Morza Północnego, pozostawało zagadką.

Teraz rozwikłać ją pomogli australijscy kryminolodzy i naukowcy sądowi z Uniwersytetu Murdoch. Udało się to przy użyciu nowych testów. Okazało się, że mężczyzna spędził większość swojego życia w Australii.

Wskazuje na to analiza stosunku izotopów w jego kościach. Jak podaje "The Guardian", klimat, gleba, zawarte w wodzie i powietrzu pierwiastki, a nawet kurz, zostawiają w ludzkiej tkance chemiczny ślad. Udało się też uzyskać profil DNA tajemniczej ofiary.

d3w80wc

Przejrzeli "Dżentelmena"

Jest nadzieja, że teraz będzie można dokładnie wskazać, kto to jest. Ostatnio w ramach Tygodnia Osób Zaginionych Australijczycy mogli zgłaszać się na testy, dzięki którym gromadzony jest bank danych pozwalających na identyfikację zaginionych krewnych, a także rozwiązanie wielu zagadek.

Brendan Chapman, jeden z dyrektorów zespołu Cold Case Review Uniwersytetu Murdoch, powiedział, że w sprawie "Dżentelmena" dokonał się przełom - Jakie były szanse, że w grupie uczelni, które zaangażowały się w śledztwo, będzie placówka, pochodząca z Australii, kraju, w którym żył człowiek będący przedmiotem dochodzenia - zwraca uwagę badacz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3w80wc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w80wc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj