Przegląd tygodników. Kaczyński wraca z nowym wywiadem

W nowym numerze tygodnika „Sieci” ukaże się kolejny udzielony w ostatnim czasie wywiad z Jarosławem Kaczyńskim. Prezes PiS - jak zapowiadają autorzy - mówi w nim m.in. o "bitwie o reformę sądów", relacjach z Unią i Izraelem, politycznych planach, decyzjach kadrowych i swoim zdrowiu.

Przegląd tygodników. Kaczyński wraca z nowym wywiadem
Źródło zdjęć: © wPolityce.pl | WPolityce.pl
Michał Wróblewski

08.07.2018 | aktual.: 08.07.2018 15:41

"Komisja Europejska nie złamie polskiej woli dokończenia reformy, bo to jest albo-albo. Jeśli nie zreformuje się sądownictwa, inne reformy mają mały sens, gdyż prędzej czy później zostaną przez takie sądy, jakie mamy, zanegowane, cofnięte" - cytuje Jarosława Kaczyńskiego portal wPolityce.pl.

Prezes PiS w wywiadzie "Opozycja przegrała" udzielonym braciom Karnowskim mówi "o kluczowych kwestiach politycznych, z jakimi mierzy się obecnie partia, ale także o czekających ją wyzwaniach – o zamknięciu sporu polsko-izraelskiego związanego z nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, ocenie pracy premiera Matusza Morawieckiego, założeniach PiS na wybory samorządowe czy poparciu Andrzeja Dudy w kolejnych wyborach prezydenckich".

Kaczyński krytykuje także opozycję: "Każda opozycja może być groźna, rywalizacja polityczna w demokracji jest czymś normalnym. Niestety nasz przeciwnik to nie jest normalna opozycja, łamie wszelkie reguły i ma potworne poczucie bezkarności. Rzucili przeciwko nam, wszelkie możliwe zasoby, podeptali wszystkie zasady życia parlamentarnego, politycznego" - mówi w rozmowie z "Sieci".

Obraz
© wPolityce | WPolityce.pl

Jarosław Kaczyński jest także na okładce innego konserwatywnego tygodnika - "Do Rzeczy". "Kto rządzi PiS-em?" - zastanawia się publicysta Piotr Semka. Co ciekawe, obok zdjęcia prezesa PiS na okładce tygodnika jest zdjęcie Mateusza Morawieckiego. – Czy Jarosław Kaczyński wycofuje się powoli z polityki? Czy Mateusz Morawiecki to fachowiec na zlecenie, czy następca tronu? Kłopoty zdrowotne Kaczyńskiego wzmocniły falę plotek o wejściu premiera w buty lidera PiS – rozważa Piotr Semka w artykule „Co się dzieje w głowie Kaczyńskiego”.

W tym samym numerze "Do Rzeczy" autor Wirtualnej Polski Marcin Makowski ujawnia szczegóły negocjacji polsko-izraelskich. "MSZ obu państw oraz ambasady wyłączone z procesu, chronologia wydarzeń, nazwiska najważniejszych graczy, rola USA i elementy sporne, o które toczyły się ostre rozmowy z Netanjahu" - zapowiada Makowski na Twitterze.

Obraz
© Newsweek | Newsweek

Z kolei na okładce "Newsweeka" jest prof. Adam Strzembosz, pierwszy prezes Sądu Najwyższego w wolnej Polsce. - Ludzie w obronie sądów wychodzą na ulice i śpiewają: „Jeszcze Polska nie zginęła”. Tak. Jeszcze Polska nie umarła, póki obywatele bronią demokracji na ulicy, a sędziowie w sądach - mówi w rozmowie z Aleksandrą Pawlicką sędzia. Strzembosz dodaje, że obecnie "trwa próba sił".

- Gdy w 1990 roku zostawałem pierwszym prezesem Sądu Najwyższego czułem ogromną odpowiedzialność. Miałem świadomość, że nie otrzymałbym tej nominacji, gdy nie ewolucja, która rozpoczęła się w Polsce rok wcześniej. Tworzyliśmy kraj na nowo. Stresu jednak nie czułem, może dlatego, że mieliśmy gwarancje sędziowskiej niezawisłości i wzajemne do siebie zaufanie. To pozwalało w miarę gładko budować wymiar sprawiedliwości demokratycznej Polski - mówi w wywiadzie profesor.

"PiS wyrzuca ten dorobek po 28 latach do kosza?" - pyta Strzembosza dziennikarka. Ten odpowiada: " Tak bym nie powiedział. Przez 28 lat wydarzyło się coś nieodwracalnego, czego dowodem są protestujące dziś tłumy. Świadomość życia w wolnym kraju, w który wymiar sprawiedliwości nie pochodzi z partyjnego rozdzielnika jest czymś, czego żadna władza nie odbierze już łatwo obywatelom. Ludzie w obronie sądów od dwóch lat wychodzą na ulice i śpiewają: „Jeszcze Polska nie zginęła”. Tak. Jeszcze Polska nie umarła, póki obywatele bronią demokracji na ulicy, a sędziowie w sądach. Muszę wyrazić głęboki szacunek wobec moich młodszych kolegów i koleżanek, którzy w zdecydowanej większości zachowują się bardzo przyzwoicie, działając często samotnie, wydają świetnie uzasadnione wyroki sprzeciwiające się perswazjom władzy. Ktoś powiedział, że PiS ma tylko dwie zasługi. Tylko dwie".

Obraz
© Wprost | Wprost

"Kulczykowie, Solorzowie, Starakowie, Soszyńscy, Lewandowscy. Tylko u nas ranking najbogatszych rodzin. Ponadto w numerze m.in. rozmowa z Lechem Wałęsą" - tak zapowiada swój najnowszy numer tygodnik "Wprost".

"Na manifestacjach pod Sądem Najwyższym nie ma tłumów, bo nie ma przywódców. To, co proponują dzisiejsi politycy, jest za słabe i za nudne" - twierdzi w rozmowie z dziennikarzami tygodnika legendarny przywódca "Solidarności".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (659)