Trwa ładowanie...

"Proponuję jeszcze honorowy tytuł Wielkiego Hetmana Polnego". Oburzenie na odznakę GROM dla Macierewicza

Minister obrony narodowej otrzymał Honorową Odznakę GROM oraz legitymację uprawniającą do jej noszenia. Smaczku dodaje fakt, że dostał ją z rąk osoby, która podobną odznakę kiedyś straciła. Opozycja i internauci nie kryją oburzenia: "ten kraj oszalał", "wstyd" i "profanacja".

"Proponuję jeszcze honorowy tytuł Wielkiego Hetmana Polnego". Oburzenie na odznakę GROM dla MacierewiczaŹródło: PAP, fot: Tomasz Waszczuk
dkh7n6a
dkh7n6a

Minister obrony Antoni Macierewicz wziął udział w święcie GROM. Spotkał się z żołnierzami tej jednostki. - Przeszliście przez największe bitwy historii świata, uczestniczyliście w nich. Wasze imię GROM jak grom dźwięczało w uszach całego świata przez ubiegłe lata - mówił.

Przekonywał, że "wasze czyny mówią za was". - Nadeszły czasy, które wymagają takich ludzi jak wy - wyjaśnił. Z kolei szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch podkreślił: "GROM to marka, GROM to elita".

Podczas uroczystości wręczono medale Za Zasługi dla Obronności Kraju, Gwiazdy Afganistanu oraz medale za wieloletnią służbę.

dkh7n6a

Antoni Macierewicz i legitymacja nr 146. Szef MON z odznaczeniem GROM

Przyznano także Honorowe Odznaki GROM. Sporym zaskoczeniem okazała się legitymacja nr 146. Przyznano ją bowiem Antoniemu Macierewiczowi. Wręczył ją dowódca jednostki płk Mariusz Pawluk.

Szef MON nie omieszkał pochwalić się tym na oficjalnym profilu na Facebooku. Internauci nie wytrzymali, posypały się komentarze, niektóre pełne wulgaryzmów

Facebook.com
Źródło: Facebook.com, fot: MON
Facebook.com
Źródło: Facebook.com, fot: MON
Facebook.com
Źródło: Facebook.com, fot: MON

Używanie miała również opozycja, które nie omieszkała wykorzystać tego odznaczenia. "Jeżeli to jest prawda, to naprawdę ten kraj oszalał" - napisał poseł PO Borys Budka na Twitterze.

Jednak opozycja najwidoczniej zapomniała, że w 2009 roku podobne odznaczenie otrzymał rzecznik rządu PO Paweł Graś. - Wiem, jak rzadkie jest to wyróżnienie, dlatego jestem z niego bardzo dumny - mówił wtedy.

dkh7n6a

Oprócz niego, odznakę dostali m.in.: szef BBN za prezydentury Lecha Kaczyńskiego Władysław Stasiak oraz Jan Nowak-Jeziorański.

Smaczku dodaje fakt, że honorowe odznaczenie wręczył Macierewiczowi płk Mariusz Pawluk, nazywany przez niektórych żołnierzy "Pontonem". Ten sam, który kiedyś wysunął poważne oskarżenia wobec swojego szefa, za co został zwolniony i... stracił odznakę GROM.

dkh7n6a

Elitarna jednostka GROM

Jednostka Wojskowa 2305, Wojskowa Formacja Specjalna GROM imienia Cichociemnych Spadochroniarzy AK, została powołana 13 lipca 1990 r.

Jej nazwa to skrót od "Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego". Zorganizowana ją według wzorów amerykańskich i brytyjskich. Składa się wyłącznie z zawodowców i przeznaczona jest do działań specjalnych.

Żołnierze GROM brali udział w misjach na Haiti (1994), na Bałkanach (1996), w Iraku i Afganistanie.

Za twórców jednostki są uznawani gen. Sławomir Petelicki - pierwszy dowódca, a także ówczesny minister spraw wewnętrznych Krzysztof Kozłowski.

dkh7n6a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkh7n6a
Więcej tematów