Dostali nagrania. Ruch prokuratury ws. przejęcia TVP
Prokuratura Okręgowa w Warszawie podjęła decyzję o wszczęciu śledztwa w sprawie incydentów, które miały miejsce w siedzibie Telewizji Polskiej przy ulicy Woronicza oraz w Polskiej Agencji Prasowej.
22.12.2023 | aktual.: 22.12.2023 17:29
Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prokurator Szymon Banna, poinformował Polską Agencję Prasową w piątek, że decyzja o wszczęciu śledztwa została podjęta na podstawie materiałów dowodowych przekazanych przez policję, która prowadziła czynności w siedzibie TVP przy ulicy Woronicza w Warszawie.
Dodatkowo, do Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynęły zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw, które również zostały uwzględnione przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu śledztwa.
Zawiadomienia, które dotarły do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, obejmują podejrzenia o popełnienie różnych przestępstw.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Wśród nich są m.in. naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego w osobie posła na Sejm RP (zawiadomienie posłanki na Sejm RP), przekroczenie uprawnień służbowych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (min. zawiadomienia posła na Sejm RP Marcina Romanowskiego, posła na Sejm RP Krzysztofa Szczuckiego, posła na Sejm RP Kacpra Płażyńskiego oraz europosła Patryka Jakiego), nieopuszczenie pomieszczeń siedziby Polskiej Agencji Prasowej (zawiadomienie Wojciecha Surmacza), a także zmuszanie przemocą i groźbą do określonego zachowania, nieopuszczenie pomieszczeń siedziby TVP oraz przekroczenie uprawnień służbowych przez funkcjonariuszy publicznych (zawiadomienie Tomasza Syguta)" - wyjaśnił prokurator Banna.
Śledczy dodał, że na tym etapie postępowania, gromadzony jest materiał dowodowy.
- Postępowanie jest prowadzone w sprawie, co oznacza, że do tej pory nie postawiono żadnych zarzutów. W chwili obecnej nie jest możliwe udzielenie bardziej szczegółowych informacji na temat czynności podejmowanych w ramach tego postępowania - podkreślił.
Rewolucja w mediach publicznych
Sejm podjął we wtorek uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Resort kultury poinformował w środowym komunikacie, że szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz, powołując się na Kodeks spółek handlowych, odwołał 19 grudnia br. dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe rady nadzorcze spółek, które powołały nowe zarządy spółek.
W siedzibie TVP i PAP doszło do protestów - na miejscu pojawili się m.in. politycy PiS, którzy okupowali siedzibę telewizji. Przed budynkiem TVP przy ul. Woronicza pojawiła się także grupa obrońców TVP.