Trwa ładowanie...

Prokuratura potwierdza: są zarzuty dla byłych szefów SKW

• Zarzuty przekroczenia uprawnień usłyszało trzech mundurowych
• Mieli rozpocząć współpracę z rosyjskimi służbami bez wiedzy polskich władz
• Chodziło o przejazd przez Federację Rosyjską polskich oddziałów z Afganistanu

Prokuratura potwierdza: są zarzuty dla byłych szefów SKWŹródło: Fotolia, fot: Arkadiusz Komski
d1jerxa
d1jerxa

Zarzuty przekroczenia uprawnień usłyszeli byli szefowie Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Gen. Januszowi N. i jego następcy gen. Piotrowi P.- oraz oficerowi SKW Krzysztofowi D grozi kara do trzech lat więzienia.

- Zarzuty wobec nich polegają na przekroczeniu uprawnień funkcjonariusza publicznego wskutek podjęcia współpracy ze służbą obcego państwa bez zgody prezesa Rady Ministrów, wymaganej przez ustawę o SKW i SWW - wyjaśnia w rozmowie z PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Michał Dziekański. Śledztwo prowadzi wydział ds. wojskowych tej prokuratury.

Wcześniej media informowały nieoficjalnie o zarzutach w tej sprawie. Według TVN i "Gazety Wyborczej", chodzi o umowę zawartą przez SKW w 2010 r. z rosyjskimi służbami specjalnymi, związaną z koniecznością wycofania z Afganistanu polskiego kontyngentu wojskowego. Droga powrotna prowadziła przez teren Rosji. "Umowa pozwalała na sprawne, bezpieczne wycofywanie naszych żołnierzy oraz sprzętu z Afganistanu" - podała TVN, powołując się na rozmówców ze służb.

"Gazeta Polska Codziennie" podała z kolei, że "pod lupą śledczych znalazły się m.in. wizyty Rosjan w siedzibie SKW oraz delegacje gen. Janusza Noska oraz Piotra Pytla w Rosji". "Umowa pomiędzy SKW a Federalną Służbą Bezpieczeństwa została zawarta z pominięciem Donalda Tuska, który wówczas nadzorował służby specjalne. Dawała ona rosyjskim służbom specjalnym możliwość infiltracji polskiego kontrwywiadu wojskowego" - dodano.

d1jerxa

Według mediów, trzeci podejrzany to Krzysztof D., były dyrektor szefa gabinetu SKW.

PAP/oprac.A. Jastrzębski

Zobacz też: "Komunizm to nie był saturator i pralka Frania"
d1jerxa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jerxa
Więcej tematów