Trwa ładowanie...
d1kl3fo

Prokuratorzy rzadziej chcą aresztów

Śledczym przybywa pracy; rzadziej występują o areszt, ale częściej wysyłają do sądów akty oskarżenia. Notuje się stały spadek liczby spraw zaległych, ciągnących się latami - informuje "Rzeczpospolita", powołując się na dane Prokuratury Generalnej (PG).

d1kl3fo
d1kl3fo

Według statystyk PG, porównujących pierwsze sześć miesięcy 2011 i 2010 roku, choć do prokuratur wpłynęło o ponad 20 tys. spraw więcej (w 2011 roku 580 575), a śledczych pracowało o prawie stu mniej, to załatwili o ponad 2,5% więcej spraw.

Prokuratorzy rzadziej występują o tymczasowe aresztowanie, ale sądy uwzględniły ich wnioski w 88,8% (rok wcześniej - 90%). - Obecny wynik skuteczności nie jest zły. Dajmy sądom szansę na ocenę zasadności stosowania aresztu w konkretnej sprawie, nawet gdy są wątpliwości, czy środek należy stosować - uspokaja wiceszef PG prok. Marek Jamrogowicz.

Nie wszystkie dane są jednak optymistyczne. Obywatele coraz częściej skarżą się na opieszałość prokuratur (w 2011 roku złożono 303 skargi, czyli o 9 więcej niż rok wcześniej), a sądy są coraz hojniejsze w przyznawaniu im rekompensat za przewlekłość (w 2011 roku zasądzono 99,6 tys. zł, rok wcześniej - 91 tys. zł).

d1kl3fo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kl3fo
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj