Trwa ładowanie...

Prof. Aleksander Nalaskowski zawieszony. Krzysztof Czabański pisze do Mateusza Morawieckiego

Poseł PiS i szef Rady Mediów Narodowych zwrócił się do premiera ws. zawieszenia profesora przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Poszło o tekst nt. społeczności LGBT. "To przejaw represji" - uważa Krzysztof Czabański.

Share
Prof. Aleksander Nalaskowski zawieszony. Krzysztof Czabański pisze do Mateusza MorawieckiegoŹródło: PAP, fot: Tytus Żmijewski
d3h93a4

Profesor Aleksander Nalaskowski na łamach jednego z tygodników napisał felieton pt. "Wędrowni gwałciciele". W tekście Marsze Równości nazywane są "tęczową zarazą, która wypełza na ulice Polski". Uczestników demonstracji nazywa m.in. "zniewieściałymi gogusiami" czy "obleśnymi, grubymi babami" albo "gwałcicielami, którzy mają być chronieni przez policję".

W rozmowie z WP od treści artykułu odcięła się Uczelnia Mikołaja Kopernika w Toruniu, na której pracuje naukowiec. Rektor UMK po zapoznaniu się ze sprawą zawiesił prof. Nalaskowskiego w obowiązkach na trzy miesiące. W sprawie nauczyciela akademickiego wszczęto również postępowanie dyscyplinarne. Swój sprzeciw wyrażali również inni pracownicy uczelni i internauci.

Krzysztof Czabański złożył w tej sprawie interwencję poselską do Mateusza Morawieckiego. Decyzję ws. naukowca określa mianem karygodnej. "To skandaliczne naruszenie wolności słowa w Polsce. Uważam, że w ramach nadzoru nad uczelniami wyższymi sytuacja wymaga pilnej interwencji pana premiera" - tłumaczy swoją decyzję szef Rady Mediów Narodowych.

Zobacz też: Neumann kontra Sellin. Spór o TVP

"Stanowisko władz uczelni nie ma uzasadnienia merytorycznego, ponieważ prof. Nalaskowski nie naruszył dóbr osobistych konkretnych osób, tylko wypowiadał się krytycznie o działalności środowiska LGBT, polegającej na narzuceniu w brutalny sposób swojej ideologii oraz towarzyszącemu temu profanowaniu symboli oraz uroczystości religijnych" - pisze polityk PiS w piśmie.

d3h93a4

"Konstytucja każdemu zapewnia wolność wyrażania poglądów. To kolejny przejaw represji przeciwko osobom nie zgadzającym się na radykalne przeobrażenie społeczeństwa zgodnie z postulatami tego środowiska. Mając na uwadze zapewnienie ochrony prawa do wyrażania przez obywateli poglądów zwracam się do Pana Premiera o spowodowanie interwencji" - podsumował Czabański.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3h93a4

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h93a4
d3h93a4
Więcej tematów