Trwa ładowanie...
d2tu95b

Proces ws. śmierci Jerzego ZIobry zakończył się. Sąd nie zgodził się na wyłączenie sędzi przewodniczącej

Sędzia Agnieszka Pilarczyk nadal przewodniczy składowi sędziowskiemu rozpatrującemu sprawę śmierci Jerzego Ziobry - ojca obecnego ministra sprawiedliwości. Krakowski sąd nie zgodził się na jej wyłączenie ze sprawy o co wnosił prokurator. Sędzia bez przeszkód zakończyła więc przewód sądowy i udzieliła głosu stronom.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Proces ws. śmierci Jerzego ZIobry zakończył się. Sąd nie zgodził się na wyłączenie sędzi przewodniczącej
(WP, Fot: Marcin Gadomski)
d2tu95b

O decyzji sądu poinformowała sędzia Pilarczyk na początku kolejnej rozprawy. Wnioski rozpatrywał inny skład sędziowski.

Sąd zakończył więc już bez przeszkód proces czwórki lekarzy oskarżonych w sprawie śmierci Jerzego Ziobry i udzielił głosu stronom.

W ramach mów końcowych głos zabiorą prokurator i oskarżyciele posiłkowi, a następnie obrońcy i oskarżeni. Nie wiadomo, ile czasu będą trwały wystąpienia stron.

d2tu95b

Wniosek o wyłączenie sędzi złożył na ostatniej rozprawie procesu prokurator, tuż przed zamknięciem przewodu sądowego. Takie same wnioski w tej sprawie złożyli także oskarżycielka posiłkowa Krystyna Kornicka-Ziobro i pełnomocnik Witolda Ziobry mec. Piotr Sak.

Prokurator powoływał się głównie na śledztwo w sprawie okoliczności związanych ze zleceniem uzupełniającej opinii sądowo-lekarskiej w tym procesie, której koszty wyniosły 372 tys. zł, wszczęte z doniesienia Krystyny Kornickiej-Ziobro. Wskazywał także na śledztwo dotyczące sfałszowania kosztów opinii uzupełniającej i wyłudzenie 372 tys. zł, o co podejrzany jest szef zespołu opiniującego. Jego zdaniem były to okoliczności podważające rzetelności opinii. Oskarżyciele posiłkowi również kwestionowali obiektywność sądu i rzetelność opinii.

Prokurator wniósł także o przekazanie sprawy równorzędnemu sądowi spoza obszaru właściwości miejscowej Sądu Apelacyjnego w Krakowie z uwagi na dobro wymiaru sprawiedliwości.

Wnioski rozpoznawał sąd w innym składzie, a do czasu ich rozpoznania tych wniosków sędzia Pilarczyk ogłosiła przerwę w rozprawie do piątku 10 lutego.

W piątek sędzia poinformowała o postanowieniu sądu w sprawie niewyłączenia jej ze sprawy i przystąpiła do kontynuowania procesu. Poinformowała również, że sąd nie będzie występował do Sądu Najwyższego o przekazanie sprawy innemu sądowi z apelacji krakowskiej.

d2tu95b

Podziel się opinią

Share

d2tu95b

d2tu95b
Więcej tematów