PolitykaPróbowano pozbawić doktoratu Macieja Laska. Zemsta "dobrej zmiany"?

Próbowano pozbawić doktoratu Macieja Laska. Zemsta "dobrej zmiany"?

• Pojawiła się próba pozbawienia doktoratu Macieja Laska

• Dr Lasek jest byłym szefem Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych

• Wniosek został rozpatrzony przez Radę Wydziału i przez nią odrzucony

Próbowano pozbawić doktoratu Macieja Laska. Zemsta "dobrej zmiany"?
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

28.11.2016 | aktual.: 28.11.2016 18:24

"Wiceminister obrony narodowej Wojciech Fałkowski złożył wniosek do Wojskowej Akademii Technicznej o odebranie tytułu doktora Maciejowi Laskowi" - poinformował na swoim profilu na Facebooku Czesław Mroczek, poseł PO, który w "gabinecie cieni" Platformy pełni funkcję ministra obrony. Wniosek ten został już rozpatrzony. Rada Wydziału nie zgodziła się na pozbawienie Laska tytułu.

Mroczek nazwał próbę pozbawienia tytułu Laska "zemstą 'dobrej zmiany".

W rozmowie z portalem gazeta.pl były wiceminister obrony narodowej w rządzie PO-PSL poinformował, że wniosek w sprawie doktoratu Laska został złożony w sierpniu. Miał już zostać rozpatrzony przez Radę Wydziału i odrzucony.

Polityk PO twierdzi, że wniosek o pozbawienie Macieja Laska doktoratu miał złożyć obecny wiceminister obrony Wojciech Fałkowski. Według informacji, do których dotarł dziennikarz "Gazety Wyborczej" Paweł Wroński, pod wnioskiem o odebranie Laskowi doktoratu nie ma podpisu wiceministra. Złożyło go i podpisało pięciu profesorów.

Informację tę potwierdziła radiu TOK FM rzeczniczka Wojskowej Akademii Technicznej Grażyna Palczak. Z oświadczenia, które przesłała do radiostacji wynika, że wniosek był autorstwa niezwiązanej z WAT grupy profesorów, w imieniu których wniosek złożył prof. Włodzimierz Klonowski.

Prof. Włodzimierz Klonowski jest m.in. jednym z pięciu autorów raportu "Co wiemy o przyczynach katastrofy smoleńskiej" (obok dr Ryszarda Kopieckiego, prof. Jana B. Obrębskiego, dr Jana Pawlikowskiego, prof. Jacka Rońdy).

Według tego raportu, zniszczenie Tu-154M nastąpiło „na skutek wcześniejszych wybuchów jakie wystąpiły wewnątrz samolotu na wysokości około 35 nad ziemią i utraty sterowności”.

Kto jeszcze podpisał się pod tym wnioskiem? Między innymi prof. Jerzy Głuch oraz prof. Janusz Turowski. Oni także byli uczestnikami konferencji smoleńskich.

Z oświadczenia rzeczniczki WAT wynika, że 23 listopada Rada Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa WAT, do której wniosek skierowano, zdecydowała o jego odrzuceniu. Powód? "Polskie prawo nie przewiduje możliwości wszczęcia postepowania w celu pozbawienia stopnia naukowego doktora przez radę, która stopień ten nadała. Pozbawienie stopnia doktora może się realizować jedynie w drodze wznowienia postępowania o nadanie stopnia doktora" - napisano w oświadczeniu.

Lasek jest inżynierem specjalizującym się w mechanice lotu. Do 2002 roku był pracownikiem Instytutu Lotnictwa. Następnie przeszedł do Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, w czerwcu 2003 objął funkcję jej wiceprzewodniczącego ds. technicznych. Brał udział w badaniach około 120 wypadków i incydentów lotniczych.

Od maja 2010 do lipca 2011 wchodził w skład Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego utworzonej do zbadania katastrofy smoleńskiej, tzw. komisji Millera. W lutym 2012 został powołany na przewodniczącego PKBWL. Zajmował to stanowisko do września 2016. Jego odwołanie umożliwiła przegłosowana przez Prawo i Sprawiedliwość zmiana przepisów dotyczących kształtowania składu komisji. Był także szefem tzw. zespołu Laska, który miał za zadanie przekazywać rzetelną, specjalistyczną wiedzę o katastrofie - w reakcji na teorie spiskowe.

Według raportu komisji Millera, w której zasiadał Lasek, katastrofa w Smoleńsku była wynikiem błędów ludzkich. PiS nie zgadza się z tymi tezami. Raport komisji Millera został usunięty ze stron rządowych.

Oprac.: Violetta Baran

piskatastrofa smoleńskamaciej lasek
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1161)