Trwa ładowanie...

Uzupełnić i oddać księdzu. Proboszcz wezwał parafian

Duchowny z jednej z podkarpackich parafii poprosił wiernych o uzupełnienie kartotek parafialnych. W przygotowanych dla mieszkańców formularzach są pytania o spowiedź, przyjmowanie komunii świętej, ale też o sytuację materialną rodziny i trzeźwość.

Przygotowania do przyjęcia księdza po kolędziePrzygotowania do przyjęcia księdza po kolędzieŹródło: WP, fot: Maciej Szefer
d3oydcw
d3oydcw

- To nadmierna ingerencja w sprawy prywatne - oburza się parafianin, który wysłał do redakcji "Gazety Wyborczej" wzór parafialnego druku.

Proboszcz z Krzemienicy na Podkarpaciu wyłożył w kościele druki kartotek parafialnych i poprosił wiernych o ich wypełnienie. Duchowny wskazał, że uzupełnione broszury można oddać podczas wizyty duszpasterskiej.

- Prosimy je zabrać i wypełnić w rodzinach, abyśmy idąc w tym roku z kolędą, mogli je jeszcze ewentualnie skorygować i zebrać. Jedna kartoteka na jedną rodzinę. Jeżeli w domu są dwie rodziny, to dwie kartoteki - miał mówić proboszcz podczas ogłoszeń duszpasterskich.

Poufne dane w parafialnej kartotece

Duchowny miał też stwierdzić, że "obecne informacje są niekompletne i mają jedynie wartość archiwalną".

d3oydcw

W dokumentach trzeba uzupełnić dane osobowe, daty i informacje dotyczące wykonywanego zawodu. Pojawiła się też prośba o podanie danych bardziej szczegółowych - jak często poszczególni parafianie chodzą do spowiedzi, przystępują do komunii, pojawiają się na mszy świętej i spożywają alkohol.

W parafialnym protokole jest też miejsce na dokładne informacje o udziale w katechizacji dzieci, a nawet na ocenę religijną rodziny.

Aktualizacji wymagają też informacje o sytuacji materialnej, należy odpowiedzieć na pytania, czy rodzina żyje w zgodzie ze sobą i sąsiadami.

Ksiądz Bartosz Rajnowski, kanclerz archidiecezji przemyskiej, na terenie której leży Krzemienica, przyznał w rozmowie z dziennikarzami "Gazety Wyborczej", że wyłożony w kościele protokół, "to jeden z wzorów kartoteki parafialnej, który można dostać w sklepach z zaopatrzeniem kancelaryjnym".

d3oydcw

- Nie jest to wzór obowiązujący w całej diecezji, czy całym Kościele. Niektórzy posługują się programami komputerowymi do prowadzenia kancelarii parafialnych - wyjaśnia ks. Rajnowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3oydcw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oydcw
Więcej tematów