Nowe badania wody z Odry. Komunikat resortu

Próbki wody z Odry zostaną przebadane w zagranicznych ośrodkach - przekazała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Wyjaśniła, że chodzi o Czechy, Holandię i Wielką Brytanię.

Akcja oczyszczania Odry ze śniętych ryb przy użyciu zapory elastycznej w Widuchowej, 14 bm. W akcji biorą udział m.in. żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. (jm) PAP/Marcin Bielecki
Akcja oczyszczania Odry ze śniętych ryb przy użyciu zapory elastycznej w Widuchowej, 14 bm. W akcji biorą udział m.in. żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. (jm) PAP/Marcin Bielecki
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Marcin Bielecki
Arkadiusz Jastrzębski

"Eksperci zespołu ds. skażenia Odry zdecydowali, by próbki zostały wysłane do zagranicznych laboratoriów" - przekazała Anna Moskwa w mediach społecznościowych.

Dodała, że w poniedziałek próbki zostały przekazane do laboratorium w Czechach. We wtorek pojemniki z wodą pobraną z Odry zostaną dostarczone do Holandii i Wielkiej Brytanii.

Fogiel: ws. Odry zawiodła koordynacja i komunikacja

- Rzeczywiście tam gdzieś zawiodła koordynacja i komunikacja. Pierwsze wnioski zostały wyciągnięte. Będziemy dokonywać ewaluacji tego co się działo, tylko dzisiaj to nie jest ten czas - powiedział we wtorek rzecznik PiS Radosław Fogiel, odnosząc się w rozmowie z Polskim Radiem do działań administracji ws. skażenia Odry.

Dodał, że w tej sprawie niczego by nie wykluczał, także kolejnych dymisji. Jak dodał służby skupiają się obecnie na usunięciu skutków zanieczyszczenia i ustaleniu jego źródła.

Była rtęć czy nie? Jest komunikat o różnicach w badaniach

Badanie próbek wody z Odry granicznej po stronie polskiej w woj. lubuskim, prowadzone od 10 sierpnia w sposób ciągły i realizowane przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ, nie potwierdziło obecności rtęci - przekazał w poniedziałek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Potwierdził jednak obecność rtęci w próbkach badanych po niemieckiej stronie.

Co zabija Odrę? Bezradność służb od trzech tygodni

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim.

Nadal nieznana jest przyczyna masowego pomoru ryb. Sprawą zanieczyszczenia Odry z zawiadomienia WIOŚ zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (86)