Prezydent wyznaczy Prokuratora Generalnego
Prezydent Lech Kaczyński w najbliższych dniach spotka się z kandydatami na stanowisko Prokuratora Generalnego: Andrzejem Seremetem i Edwardem Zalewskim. Prezydencki minister Paweł Wypych powiedział, że Lech Kaczyński chciałby m.in. zapoznać się z planami obu kandydatów dotyczącymi funkcjonowania prokuratury.
Wypych powiedział, że termin spotkań nie został jeszcze ustalony.
Na początku stycznia Krajowa Rada Sądownictwa jako kandydatów na Prokuratora Generalnego wybrała sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie Andrzeja Seremeta i prokuratora krajowego Edwarda Zalewskiego. KRS dokonała wyboru spośród 16 zgłoszeń: 11 prokuratorów i pięciu sędziów. Nowego Prokuratora Generalnego spośród tych dwóch kandydatów wyznaczy prezydent Lech Kaczyński.
O tym, że Lech Kaczyński spotka się z kandydatami w najbliższych dniach poinformowano w komunikacie umieszczonym na stronach Kancelarii Prezydenta. - Prezydent przed podjęciem decyzji pragnie poznać plany obu kandydatów związane z objęciem funkcji, o którą się ubiegają - napisano.
W komunikacie podkreślono, że prezydent powołuje Prokuratora Generalnego spośród dwóch kandydatów zgłaszanych przez KRS, w terminie 2 miesięcy od daty ich zgłoszenia, po zasięgnięciu opinii Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym.
Wypych podkreślił, że Kancelaria Prezydenta wystąpiła 19 stycznia do Rady Prokuratorów z prośbą o opinię o kandydatach.
- Pan prezydent chciałby osobiście zapoznać się z kandydatami, chciałby wysłuchać ich opinii i poznać ich wizję, jeśli chodzi o funkcjonowanie prokuratury - powiedział minister. Jak dodał, Lech Kaczyński chciałby też dowiedzieć się, w jaki sposób obaj kandydaci chcieliby tą prokuraturą kierować.
Wyznaczony przez prezydenta Prokurator Generalny będzie pierwszym prokuratorem niełączącym tej funkcji z urzędem ministra sprawiedliwości od 1990 r., kiedy zniesiono Prokuraturę Generalną. Na mocy uchwalonej przez Sejm w ubiegłym roku noweli ustawy o prokuraturze Prokurator Generalny będzie powoływany przez prezydenta na jedną sześcioletnią kadencję. Nowelizacja przewiduje też likwidację Prokuratury Krajowej i wprowadzenie w jej miejsce Prokuratury Generalnej.