PolskaPrezydent przejął inicjatywę ws. ustaw o likwidacji WSI

Prezydent przejął inicjatywę ws. ustaw o likwidacji WSI

Prezydent przejął inicjatywę w sprawie
projektu ustaw o likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych -
dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do
Kancelarii Premiera. Informację potwierdził sekretarz stanu w
Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński.

Tak, prezydent przejął inicjatywę - powiedział wieczorem Łopiński. Pakiet ustaw o likwidacji WSI i powołaniu nowych służb wywiadu i kontrwywiadu wojskowego miał być inicjatywą rządową. Według doniesień mediów rządowe prace nad pakietem utrudniał spór między koordynatorem ds. służb specjalnych Zbigniewem Wassermannem a ministrem obrony narodowej Radosławem Sikorskim. Według źródła prezydent przychyli się do propozycji koordynatora.

Wassermann współtworzył projekt ustaw dotyczących likwidacji WSI. Zakłada on, że wywiad i kontrwywiad wojskowy mają być centralnymi organami administracji publicznej, podległymi Ministerstwu Obrony Narodowej. Ich szefów ma powoływać premier na wniosek ministra obrony narodowej. Do wojskowych służb mają też być przyjmowani specjaliści cywilni spoza wojska.

Szef MON, któremu podlegają WSI, dziękując w ubiegłym tygodniu Wassermannowi za współpracę w pracy nad pakietem ustaw przyznał, że "ma inną perspektywę wobec spraw bezpieczeństwa niż koordynator". Pakietem ustaw o likwidacji WSI rząd miał zająć się w ubiegły wtorek. Projekt nie został jednak przyjęty ponieważ, jak wyjaśniał premier Kazimierz Marcinkiewicz - jeden z przepisów wymagał jeszcze sprawdzenia pod kątem zgodności z konstytucją.

Ustawami rząd zajmował się już dwa tygodnie temu. Wtedy też nie doszło do ich przyjęcia. Marcinkiewicz pytany wtedy przez dziennikarzy, czy powodem nie przyjęcia projektów jest konflikt pomiędzy Wassermannem i Sikorskim, zapewnił, że takiego konfliktu nie ma.

W swym expose Marcinkiewicz zapowiedział likwidację WSI i powołanie w ich miejsce wywiadu i kontrwywiadu wojskowego. Zgodnie z ustawą z 2003 r., WSI zajmują się kontrwywiadem (co do wojska oraz konkretnych zamówień zbrojeniowych państwa) oraz wywiadem (zbieraniem informacji o obronności innych państw). Czynności operacyjno-rozpoznawcze WSI (kontrola korespondencji, podsłuch itp.) podlegają kontroli prokuratora generalnego i Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie. WSI nie mają uprawnień śledczych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)