Trwa ładowanie...

Prezydent Krakowa ujawnił swoje zarobki. Kwota robi wrażenie

Ponad 413 tys. zł - tyle w ubiegłym roku zarobił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. To łączne wynagrodzenie z krakowskiego magistratu, Krakowskiej Akademii, Uniwersytetu Jagiellońskiego i z ZUS, z którego otrzymał wysoką emeryturę.
Share
Jacek Majchrowski ma od lat okazały majątek
Jacek Majchrowski ma od lat okazały majątekŹródło: ONS
djn674w

Majchrowski jest prezydentem Krakowa niezmiennie od 2002 roku. W listopadzie 2018 r. został wybrany na piątą kadencję. Jak informował wówczas money.pl, urzędnik był najbogatszym prezydentem spośród wszystkich prezydentów miast wojewódzkich. Przez długi czas mogła z nim jedynie rywalizować Hanna Gronkiewicz-Waltz, ale nie startowała w wyborach samorządowych w 2018 roku.

Kilka dni temu, na stronach krakowskiego magistratu ukazało się oświadczenie majątkowe Majchrowskiego za cały ubiegły rok. Jak wynika z dokumentu, samorządowiec nadal może pochwalić się okazałym majątkiem.

Zobacz też: Andrzej Duda i rozmowa z komikami. Krzysztof Szczerski winnym sytuacji? Polityk unika odpowiedzi

Ma 1,038 mln zł oszczędności, a także sporo gotówki w obcych walutach. 15,4 tys. euro; 42,9 tys dolarów i 410 brytyjskich funtów. A to nie koniec zabezpieczeń Majchrowskiego – ma również na koncie certyfikaty funduszu inwestycyjnego - na kwotę 179 tys. zł.

djn674w

W ubiegłym roku dostał 105,1 tys. zł emerytury, co daje 8,7 tys. zł świadczenia co miesiąc. Jako prezydent Krakowa otrzymał 157,8 tys. zł, z Akademii Krakowskiej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego 147 tys. zł, a z Uniwersytetu Jagiellońskiego 3,1 tys. zł. Ujawnił również, że jego zona zarobiła w 2019 r. 152,5 tys. zł. I dostaje znacznie niższą emeryturę. Za cały rok - 48,8 tys. zł.

  Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne

Majchrowski jest jednym z założycieli niepublicznej szkoły wyższej, wspomnianej Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Jego żona do dziś kontroluje 25 proc. udziałów w Krakowskim Towarzystwie Edukacyjnym, które odpowiada za uczelnię.

Co ma jeszcze prezydent Krakowa? Dom o powierzchni 647 metrów kwadratowych (współwłasność z żoną Barbarą). Nieruchomość ubezpieczona jest na kwotę 2,5 mln zł - i taką wartość przyjmuje w oświadczeniu Jacek Majchrowski. Prezydent Krakowa ma jeszcze dwie działki: na jednej znajduje się wspomniany dom, a jego własnością jest jeszcze druga. Łącznie ma 31 arów ziemi, czyli 3,1 tys. metrów kwadratowych. Majchrowski zakłada, że każdy metr kwadratowy jest wart 700 zł, czyli według szacunków jego ziemia warta jest około 2 mln zł. Drugą działkę wycenił na milion złotych.

djn674w

W garażu stoi z kolei Lexus, którego współwłaścicielem jest Majchrowski. Z oświadczeń majątkowych prezydenta Krakowa z minionych lat można wnioskować, że to wciąż Lexus 350 z 2011 roku o wartości około 100 tys. złotych. Jak wskazał Majchrowski, ma jednak tylko 1/3 udziałów w samochodzie. Pozostałymi udziałami dysponuje Akademia Krakowska, na której urzędnik wykłada.

Na majątek Majchrowskiego składa się jeszcze kolekcja obrazów oraz odznaczeń. Prezydent Krakowa w majątku ma 22 obrazy, ale nie podaje ich szacunkowej wartości. Pewne jest, że kolekcja warta jest więcej niż 10 tys. zł. Według wyliczeń money.pl, każdy z obrazów kolekcji wart jest co najmniej 10 tys. zł. Do tego Majchrowski ma 13 odznaczeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

djn674w

Podziel się opinią

Share
djn674w
djn674w
Więcej tematów