Prezydent Duda spotka się z Antonim Macierewiczem 31 marca. Tematem będą listy ws. działań szefa MON w wojsku
Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i szefa MON Antoniego Macierewicza odbędzie się w piątek 31 marca w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego - poinformowało BBN. Zaproszenia do ministra obrony zapowiedział wcześniej dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski. Powiedział on wówczas, że "prezydent nie jest usatysfakcjonowany odpowiedziami szefa MON na listy, które skierował do niego prezydent, i nosi się z zamiarem kontynuowania korespondencji".
22.03.2017 | aktual.: 22.03.2017 16:49
"22 marca br. szef BBN minister Paweł Soloch w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy zaprosił na spotkanie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza wraz z przedstawicielami kierownictwa ministerstwa, w tym szefem Sztabu Generalnego WP, i dowódcami Rodzajów Sił Zbrojnych" - poinformowało BBN. Spotkanie odbędzie się 31 marca w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Magierowski: prezydent nie ma przekonania, że szef MON powinien odejść
- Wymiana korespondencji między prezydentem Andrzejem Dudą a Antonim Macierewiczem jest normalnym dialogiem pomiędzy zwierzchnikiem sił zbrojnych a ministrem obrony - powiedział Marek Magierowski w Radiu ZET. Dyrektor prezydenckiego biura prasowego zaprzecza, że mamy do czynienia ze sporem pomiędzy szefem MON a prezydentem.
W ubiegłym tygodniu prezydent wysłał do Macierewicza dwa listy. W pierwszym napisał, że wątpliwości budzi utrzymujący się od dłuższego czasu brak obsady stanowisk attache obrony w kluczowych państwach NATO - USA i Wielkiej Brytanii, a także m.in. w Szwecji, Bułgarii, a nawet na Ukrainie; prezydent napisał, że oczekuje od ministra niezwłocznego podjęcia stosownych działań w celu rozwiązania tej sytuacji.
Drugi list prezydenta Andrzeja Dudy. Szef MON odpowiada
W drugim liście Duda pisał, że oczekuje wyczerpującej informacji na temat stopnia zaawansowania prac nad utworzeniem Wielonarodowego Dowództwa Dywizji Północ-Wschód w Elblągu, które ma koordynować działania batalionach grup bojowych NATO w naszej części Europy.
Szef MON odpisał, że we wszystkich wskazanych przez prezydenta miejscach kandydaci na attache zostali już wskazani i są obecnie sprawdzani przez SKW; procedurę przeszedł m.in. obecny inspektor Sił Powietrznych gen. bryg. pil. Cezary Wiśniewski, skierowany do USA. Ministerstwo zapewniło też, że dowództwo w Elblągu osiągnie wstępną gotowość w założonym terminie "lub z niewielkim przesunięciem czasowym, niemającym wpływu na powodzenie całego projektu".